×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Kiedy otwarcie?

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 15:53
Trwa budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Kiedy otwarcie?
Trwa budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, które będzie prezentować unikatowe w skali kraju eksponaty związane z historią straży pożarnej, fot. shutterstock

Trwa budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, które będzie prezentować unikatowe w skali kraju eksponaty związane z historią straży pożarnej. Placówka powinna być gotowa jesienią przyszłego roku. Projekt dofinansowano z funduszy UE.

REKLAMA

Zdaniem władz Alwerni, nowoczesny budynek nowego muzeum, który powstaje przy ul. Korycińskiego 10 stanie się wizytówką tej gminy. "To muzeum jest krokiem milowym w rozwoju naszej gminy. Dzięki niemu Alwernia stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej w naszym kraju" - oceniła w poniedziałek burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila.

W ramach projektu powstaje nowoczesny budynek z trzema kondygnacjami o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 2,3 tys. m kw., wkomponowany w istniejącą zabudowę i teren. Gmach spełni wszystkie wymagania stawiane przed muzeami o profilu technicznym, będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W nowej siedzibie zaplanowano także zaplecze do prowadzenia działalności edukacyjnej.

Nowy gmach zastąpi tymczasową siedzibę muzeum, mieszczącą się w starym budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Prezentowano tam kolekcję liczącą ponad 1,8 tys. eksponatów.

- Po starym blaszaku, w którym przez lata upchane były największe perełki pożarnictwa w kraju nie ma już śladu. Do jesieni przyszłego roku zastąpi go piękny, nowoczesny budynek, który stanie się wizytówką gminy Alwernia - informują władze miasta.

Umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego obiektu podpisano w połowie stycznia br. z firmą Arco System. Inwestycja o wartości ponad 20 mln zł zostanie zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 8,1 mln zł. Województwo małopolskie przeznaczyło na ten cel ponad 11,6 mln zł, a gmina Alwernia - prawie 523 tys. zł.

Placówka będzie działać jako nowy oddział instytucji kultury województwa małopolskiego Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy Zbigniewa Gęsikowskiego, ówczesnego naczelnika tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki pasji kolejnych pokoleń strażaków udało się zebrać kolekcję ponad 1,8 tys. eksponatów z całego regionu. Wśród nich są unikatowe strażackie wozy konne, samochody pożarnicze, ale też medale, plakietki, fotografie i zbiory filatelistyczne.

Na początku 2020 roku władze województwa, gminy Alwernia oraz tamtejszej OSP podpisały list intencyjny zakładający włączenie zbiorów Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, jako oddziału, w strukturę istniejącej instytucji kultury województwa małopolskiego Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Zdaniem sygnatariuszy, pozwoli to w lepszy sposób zarządzać kolekcją, a także zapewnić środki finansowe na rzecz dalszej konserwacji i rozwijania zbiorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie