×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa kolejny etap prac archeologicznych na Westerplatte

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2022 16:17
Trwa kolejny etap prac archeologicznych na Westerplatte
fot. shutterstock

W ostatnim czasie na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej odsłonięto m.in. relikty dwóch schronów amunicyjnych, które do tej pory znajdowały się pod ziemią. Odkryto też trzy leje powstałe po bombardowaniu 2 września 1939 roku.

REKLAMA

  • Dotychczas przebadano obszar o powierzchni około 5,8 tys. m kw.
  • Najciekawszym odkryciem w ostatnim czasie były trzy leje.

Jak powiedziała PAP Joanna Jarzębska-Stąporek z Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotychczas przebadano obszar o powierzchni około 5,8 tys. m kw.

Celem działań na terenie schronów amunicyjnych jest określenie ich konstrukcji, aby w przyszłości mogły zostać udostępnione zwiedzającym.

Nie ustają też poszukiwania mogiły jednego z obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął na Westerplatte najprawdopodobniej 2 września 1939 roku.

"Z punktu widzenia muzealników, najciekawszym odkryciem w ostatnim czasie były trzy leje, które powstały 2 września 1939 roku podczas bombardowania Westerplatte przez niemieckie lotnictwo" - powiedziała Jarzębska-Stąporek.

Znaleziono w nich wiele artefaktów związanych z willą oficerską oraz Wartownią nr 5, która została całkowicie zniszczona podczas nalotu. Niektóre z nich mogły być używane wyłącznie przez kadrę oficerską, m.in. przez mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

W najbliższym czasie mają zostać otwarte kolejne wykopy archeologiczne. Jednym z celów badaczy jest zlokalizowanie stanowiska polskiej armaty polowej, tzw. "putiłówki", która była używana na Westerplatte 1 września 1939 roku. W dalszym ciągu prowadzone będą też prace przy budynku dawnej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Prace wykopaliskowe związane z IX etapem badań archeologicznych na Westerplatte mają potrwać do połowy listopada 2022 roku. Badania archeologiczne na terenie Westerplatte trwają od 2016 roku. Prowadzą je naukowcy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, które jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie