×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa nabór do kolejnego konkursu "Zabytek Zadbany"

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2022 10:29
Trwa nabór do kolejnego konkursu "Zabytek Zadbany"
Trwa nabór do kolejnego konkursu "Zabytek Zadbany", fot. shutterstock

Trwa nabór do kolejnego konkursu "Zabytek Zadbany". Konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, adresowany jest do właścicieli oraz zarządców obiektów zabytkowych - przypomniało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Rozpoczęcie naboru do konkursu "Zabytek Zadbany" ogłoszono na początku stycznia. W poniedziałek resort kultury przypomniał na swoim profilu na Twitterze, że zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia.

"Zabytek Zadbany" ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami - prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa przypomniano, że zgłoszenia do konkursu można składać w następujących kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).

Kategoria specjalna to: Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

W kategorii specjalnej ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Poinformowano także, że od tego roku nastąpiła zmiana regulaminu - "usunięto punkt, który nie dopuszczał do udziału w konkursie cmentarzy zabytkowych".

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu: Narodowy Instytut Dziedzictwa; Oddział Terenowy Olsztyn (ul. 11 Listopada 4; 10-104 Olsztyn; e-mail: olsztyn@nid.pl; tel.: +48 89 521 26 87).

Na stronie NID podano, że jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, trzy pozostałe - wyróżnienia.

W kategorii specjalnej wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień).

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice "Zabytku Zadbanego" do oznakowania obiektów. Zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie