×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa obracanie pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2018 09:28
fot. shutterstock

Specjalistyczna firma obróci pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego w stolicy. W efekcie wszyscy uczestnicy ruchu na rondzie Jazdy Polskiej będą widzieli przód pomnika, a nie końskie zady.

REKLAMA

Celem prac jest zmiana orientacji statuy pomnika - dwóch jeźdźców galopujących na koniach tak, by byli widoczni od przodu przez wszystkich poruszających się przez rondo Jazdy Polskiej. Obecnie piesi i zmotoryzowani patrzą tam na końskie zady.

Jak poinformował PAP dyrektor stołecznego Zarządu Terenów Publicznych Arkadiusz Łapkiewicz, prace odbywają się na podstawie stanowiska członków Komisji Kultury i Promocji Miasta w radzie miasta w 2016 r., którzy wyrazili wolę zmiany orientacji pomnika z południowej na północno-wschodnią.

Prace zaplanowano na dwa dni. Rozpoczęły się między godz. 4 a godz. 5 we wtorek. Ze wsparciem policji dźwig podjechał koło pomnika wcześniej ułożoną drogą z płyt. Z tego miejsca odbywa się operacja obracania.

"Z tego, co wiem, prace jeszcze trwają, ponieważ mieliśmy problem z odspojeniem pomnika od podstawy, od kolumny. Przed godz. 14 uzyskałem zdjęcie, że pomnik udało się unieść" - powiedział Łapkiewicz. "W tej chwili mamy do dyspozycji wykonawcę, który realizuje prace na nasze zlecenie, na podstawie umowy z Zarządem Terenów Publicznych" - wskazał. Zaznaczył, że wykonawca dysponuje dużym, 60-tonowym dźwigiem i dwoma podnośnikami koszowymi we wtorek i środę, więc stara się zrealizować prace w ciągu tych dwóch dni. "Jutro będziemy potwierdzać, w jaki sposób prace postępowały od dzisiaj i na jakim jesteśmy etapie" - dodał.

Przedsięwzięcie finansuje Warszawa z budżetu Zarządu Terenów Publicznych. Koszt operacji to 110 tys. zł brutto. Tyle ma pochłonąć obrócenie pomnika, konserwacja i renowacja rzeźby na cokole.

"Z założenia historycznego i pomysłu autora Mieczysława Naruszewicza pomnik miał stanąć na skarpie Trasy Łazienkowskiej. Ze względu na niestabilne warunki geologiczne podjęto decyzję - prawdopodobnie w 1988 r. - żeby relokować pomnik w nową lokalizację. Natomiast nie podjęto decyzji, żeby go reorientować, bo stojący w pierwotnej lokalizacji na skarpie Trasy Łazienkowskiej pomnik był odwrócony przodem do poruszających się trasą. Tę korektę w tej chwili realizujemy" - wyjaśnił Łapkiewicz.

Inicjatywa budowy monumentu upamiętniającego polską jazdę i kawalerię pojawiła się w 1978 r. Monument miał stanąć na skarpie Trasy Łazienkowskiej u wylotu ulicy Jazdów. Z uwagi na niestabilne warunki geologiczne zdecydowano jednak o zmianie lokalizacji na obecną. Monument odsłonięto 3 maja 1994. Rzeźba przedstawia dwóch jeźdźców galopujących na koniach: piastowskiego pancernego z włócznią i ułana z szablą w wyciągniętej dłoni, co symbolizuje początek i koniec polskich formacji konnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie