×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa oczyszczanie socrealistycznej kamienicy na warszawskiej Pradze

  • Autor: UM Warszawa
  • 02 lut 2022 10:20
Trwa oczyszczanie socrealistycznej kamienicy na warszawskiej Pradze
Można już zobaczyć efekt zakończonego pierwszego etapu remontu elewacji domu przy ul. Jagiellońskiej 56 na warszawskiej Pradze, fot. UM Warszawa

Można już zobaczyć efekt zakończonego pierwszego etapu remontu elewacji domu przy ul. Jagiellońskiej 56 na warszawskiej Pradze. Budynek został wzniesiony w latach 1952-56 jako część zespołu osiedla Nowa Praga II. Autorami projektu byli architekci Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski.

REKLAMA

Przeprowadzone prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny z powodu zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów.

Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.

Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. Miasto st. Warszawa wsparło ją w 2021 roku dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł. Jest to kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, jednej z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych.

Wspólnota budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 zamierza kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie