Trwa odbudowa zawalonych kamienic w ŁodziPAP - 20-04-2021 16:47


Łódź odbudowuje zawalone kamienice przy ul. Rewolucji 1905 r. Trwa odbudowa wpisanej do rejestru zabytków kamienicy nr 29, a niebawem rozpocznie się także odbudowa sąsiadującego z nią budynku.

"Skrzydło kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29, którą miasto zaczynało remontować, zawaliło się w październiku 2019 r. Obecnie znów trwają tu prace remontowe. Już możemy podziwiać niezwykłą elewację tej kamienicy. Każdy odsłonięty podczas skuwania tynku detal został zachowany i odrestaurowany, a brakujące elementy odtworzone. Po remoncie przy ul. zostanie urządzone podwórko z ławkami, zielonymi rabatami, krzewami, trawnikiem i szpalerem jaśminowym. Wybraliśmy już wykonawcę dokumentacji projektowej i zaczynamy prace projektowe przy kamienicy pod numerem 31" - poinformowała we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Kamienica przy ul. Rewolucji 29 jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego remont odbywa się pod nadzorem konserwatorskim. Została wybudowana w 1894 roku, jako mieszkalna i taką funkcję będzie miała nadal. We wrześniu 2019 roku, gdy obiekt był opróżniony przez lokatorów i trwały w nim prace, doszło do zawalenia stropów.

Kilka tygodni po tym zdarzeniu zawaliła się także ściana przylegającego do niej budynku pod numerem 31. Pochodząca z roku 1890 kamienica Mojżesza Konchina w 1923 roku nadbudowana została o trzecie piętro wraz z poddaszem; posiada budowę i wygląd charakterystyczny dla czynszówek z okresu intensywnego rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku i także jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.

W nieruchomości pod numerem 29 trwają obecnie roboty wewnątrz budynku - tynkowanie klatek schodowych, wykonanie ścianek działowych i sufitów. Częściowo pomalowana została elewacja budynku. W kolejnym miesiącu planowane jest wykonanie warstw podłogowych na piętrach, prace glazurnicze i montaż stolarki drzwiowej. Wykonawca rozpoczyna prace związane z odbudową fragmentu oficyny i zagospodarowaniem podwórka kamienicy.

Dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik przypomniała, że rewitalizacja w tym rejonie to nie tylko kamienice przy ulicy Rewolucji 29 i 31.

"W 2020 roku rozpoczął się kompleksowy remont kolejnych budynków przy ul. Rewolucji 1905 r. pod numerami 13, 15 i 17. Powstaną w nich 52 wygodne i przestronne mieszkania komunalne, pięć lokali dla mikroprzedsiębiorców i dwie świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie budynki podłączone będą do centralnego ogrzewania, wymienione zostaną instalacje elektryczna, wodna i gazowa. Wartość inwestycji to 20,98 mln zł. Remont budynków zostanie zakończony pod koniec 2021 roku" - dodała.

Modernizacji poddano nie tylko budynki, ale też infrastrukturę na ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. Od początku ubiegłego roku przeprowadzono remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, gazowej oraz zabezpieczenie instalacji grzewczej. Przebudowano także sieć elektryczną, wymieniając przy tym istniejącą infrastrukturę oświetleniową, która wyposażona została w czujniki regulujące poziom światła.

Drugi etap prac obejmował m.in. budowę chodników z płyt i kostki kamiennej, nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, wyniesienie przystanków komunikacji miejskiej. Obecnie są one prowadzone na odcinku od ul. Wschodniej do ul. Kilińskiego.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pad/