REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Trwa przebudowa kultowej hali Urania w Olsztynie. Sprawdzamy postępy

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2021 11:00
Trwa przebudowa kultowej hali Urania w Olsztynie. Sprawdzamy postępy
Trwają prace związane z powstaniem odnowionej hali Urania w Olsztynie. fot. UM Olsztyn

Elementy konstrukcji nowej hali Urania są coraz bardziej widoczne. Najbardziej widocznym elementem, jaki można dostrzec spoza ogrodzeń placu budowy, jest charakterystyczny pierścień i kolumny, czyli pozostałość po dawnej Uranii. Konstrukcja ta pozostanie i będzie wykorzystana przy wznoszeniu głównej bryły odnowionej hali.

REKLAMA

  • Elementy konstrukcji nowej hali sportowej Urania w Olsztynie są coraz bardziej widoczne.
  • Hala zostanie powiększona o 12 metrów w porównaniu z poprzednią. 
  • Urania w nowej odsłonie będzie zwieńczona kopułą identyczną z tą, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy przez ponad cztery dekady funkcjonowania hali.
  • Oddanie do użytku przebudowanej hali widowiskowo-sportowej planowane jest na 2023 rok – poinformował Urząd Miasta Olsztyna.

Z każdym dniem postęp prac związany z powstaniem odnowionej hali jest coraz bardziej widoczny. Dotyczy to nie tylko kończących się prac rozbiórkowych, ale także powstających nowych elementów, które będą podstawą obiektu.

"Wiemy, że pracy jest bardzo dużo. Wykonawca ma bez wątpienia bardzo napięty harmonogram. Sprawy na pewno nie ułatwia sytuacja na rynku czy trudności w zakontraktowania materiałów oraz podwykonawców niezbędnych do realizacji tak dużego i złożonego przedsięwzięcia" - ocenił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Najbardziej widocznym elementem, jaki można dostrzec spoza ogrodzeń placu budowy, jest charakterystyczny pierścień i kolumny, czyli pozostałość po dawnej Uranii. Konstrukcja ta pozostanie i będzie wykorzystana przy wznoszeniu głównej bryły odnowionej hali.

Zostanie powiększona o 12 metrów w porównaniu z poprzednią. W dodatkowej przestrzeni znajdą się dodatkowe pomieszczenia - wyjaśnił rzecznik prasowy grupy Mirbud SA Paweł Bruger.

Urania w nowej odsłonie będzie zwieńczona kopułą identyczną z tą, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy przez ponad cztery dekady funkcjonowania hali. Cały czas trwają prace projektowe nowego dachu, które powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.

Na placu budowy widoczne są też prace związane z niezbędną wymianą gruntów i z wylewaniem fundamentów pod nową bryłę, w której mieścić się będą m.in. nowa, mniejsza hala na 500 osób, podziemny garaż i lodowisko. Przyjęte rozwiązania sprawią, że nowa Urania będzie obiektem ekologicznym.

"Montujemy gruntowy wymiennik ciepła, poza tym na dachu lodowiska będą zamontowane panele energetyczne. Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie połączony w jeden organizm. Całość będzie przyjazna środowisku" - wyjaśnił kierownik kontraktu Andrzej Rosocha.

Całość prac ma wartość prawie 195 mln zł, z czego ponad 130 mln zł to wsparcie unijne. Hala Urania z charakterystyczną kopułą była jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu Olsztyna. Została oddana do użytku przed dożynkami centralnymi, które odbyły się w Olsztynie w 1978 r. Przez kilkadziesiąt lat była miejscem zmagań sportowych, ale też wydarzeń kulturalnych i artystycznych. (PAP)

Autor: Agnieszka Libudzka

ali/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie