×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa remont Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 20 sie 2018 11:25
  • Zaktualizowano: 20 sie 2018 11:24
Trwa remont Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
fot. pixabay

W liczącym 125 lat gmachu Teatru im. J. Słowackiego trwa remont, dzięki któremu duża scena zyska m.in. nowe oświetlenie i mechanikę. Zdjęcie z czasów okupacji pozwoli na wykonanie nowych krzeseł nawiązujących do oryginałów zaprojektowanych przez Jana Zawiejskiego.

REKLAMA

"Na dużej scenie Teatru Słowackiego w letnie miesiące praca wre" - poinformowała rzecznik prasowy teatru Marta Pawlik. Według niej prace remontowo-modernizacyjne zmierzają z jednej strony w kierunku nowoczesności i zapewnienia jak najlepszej jakości technicznej na głównej scenie, a z drugiej w kierunku zachowania, a czasami przywracania budynkowi estetyki sprzed 125 lat.

W ramach modernizacji częściowo zautomatyzowana będzie tzw. sznurownia, dzięki której następuje wymiana scenografii - elementy ze sceny wjeżdżają na górę, a nowe zjeżdżają w dół. "Od 125 lat sznurownię obsługują maszyniści, którzy pracę tę wykonują ręcznie, w dodatku odwróceni tyłem do sceny. Obecna modernizacja zautomatyzuje sznurownię pozostawiając jednak wszystkie jej historyczne elementy, dodatkowo co dziesiąty sztankiet nadal będzie obsługiwany ręcznie" - zapowiedziała rzecznik.

W trakcie prac wymienione zostanie także oświetlenie i mechanika sceny, zakupiona będzie podłoga obrotowa, sprzęt multimedialny oraz urządzenia do tzw. mappingu (projekcji multimedialnych). Wszystkie te przedsięwzięcia zostaną ukończone do jesieni tego roku.

Na przyszły rok zaplanowano wymianę zużytych krzeseł z lat 70. XX w. znajdujących się na widowni dużej sceny, które - choć nawiązujące do stylistyki wnętrza teatru - są wyjątkowo niewygodne i daleko odbiegają od oryginalnego projektu Zawiejskiego.

Jak przypomniała Marta Pawlik, krzesła Zawiejskiego zostały zamontowane i oddane do użytku wraz z całym budynkiem w 1893 roku i służyły teatrowi przez następnych 80 lat, po czym ślad po nich zaginął w latach 70. XX wieku. Teraz projektanci nowych krzeseł chcą nawiązać do oryginałów - tłumaczy rzecznik - dzięki fotografii z czasów okupacji, na której zostały one uwidocznione.

Zdjęcie pochodzi z 1940 roku, kiedy to w Teatrze Słowackiego obchodzone były urodziny Adolfa Hitlera. W uroczystości uczestniczyli wszyscy najważniejsi dygnitarze Generalnego Gubernatorstwa na czele z Hansem Frankiem.

"Wymiana krzeseł na widowni będzie też skutkować przywróceniem jej oryginalnego układu z 1893 roku. Do użytku, po wielu latach wyłączenia, powróci trzecie piętro widowni, a w lożach na parterze zostaną odtworzone meble i tkaniny z okresu fin de siecle'u" - zapowiedziała rzecznik.

Prace modernizacyjne są zaplanowane na lata 2018-2019. Prowadzone są dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowi dofinansowanie UE. Wkład własny w projekcie zapewnia Województwo Małopolskie. Ostatni remont w krakowskim teatrze miał miejsce w latach 90. ubiegłego wieku.

Krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 roku. Jego gmach, zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego jest zaliczany do cennych zabytków architektury teatralnej w Europie. Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Debiutowali tutaj m.in. Wyspiański i Witkacy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie