Trwa rewitalizacja zespołu pałacowego w WileńcuPAP - 26-04-2021 09:05


Zespół pałacowy w Wieńcu przechodzi rewitalizację. W pałacu powstanie m.in. sala widowiskowo-koncertowa i sala konferencyjna wraz z zapleczem.

Inwestorem jest należący do samorządu województwa Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny, który administruje zespołem pałacowym. Koszt przedsięwzięcia, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, wynosi prawie 27 mln zł. Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort.

Przeczytaj także >> Luksusowa inwestycja w historycznym centrum Warszawy: wszystko o Foksal 13/15

Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną: sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający budowle park.

Majątek w Wieńcu w 1868 roku kupił warszawski bankier Leopold Stanisław Kronenberg, który dał wybudować pałac nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowiecznego o powierzchni prawie 2 tys. m kw. W skład zespołu wchodzi też neogotycki pałacyk Miączyńskich, zwany starym dworem o powierzchni ponad 400 m kw. Budowle otacza 8-hektarowy park.

Po śmierci Kronenberga, posiadłością zarządzali jego potomkowie. Po drugiej wojnie światowej nieruchomość stała się własnością państwa. W 1949 roku w pałacu mieściło się sanatorium przeciwgruźlicze, a w latach 1960-2006 - szpital, a później oddział szpitala we Włocławku, zajmujący się leczeniem chorób płuc.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ ozk/