REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Trwa testowanie nowego asfaltu na drodze do Morskiego Oka

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2021 10:36
Trwa testowanie nowego asfaltu na drodze do Morskiego Oka
Trwa testowanie nowego asfaltu na drodze do Morskiego Oka, fot. shutterstock

Na 300-metrowym odcinku drogi do Morskiego Oka w poniedziałek odbywa się testowe kładzenie dwóch rodzajów asfaltu. Test ma na celu wybór optymalnej nawierzchni na tej narażonej na ekstremalne warunki drodze – wyjaśnił Zbigniew Kowalski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Prace wykonuje Orlen-Asfalt.

REKLAMA

Droga do Morskiego Oka jest położona w górskim terenie i narażona jest na ekstremalne warunki pogodowe. Przez kilka zimowych miesięcy jest przykryta śniegiem i lodem. Traktem przemieszcza się rocznie około milion osób. Droga jest także intensywnie użytkowana przez pojazdy konne. Z tych powodów asfaltowa nawierzchnia musi mieć szczególne właściwości.

W 2018 r. zapoczątkowano testy mieszanek asfaltowych na popularnym trakcie. Wówczas ułożono na krótszych odcinkach cztery mieszanki, z których po trzech latach eksploatacji wybrano dwie najlepsze.

"Teraz następuje finalny test dwóch mieszanek wybranych przez ekspertów z Orlen-Asfalt, które będę obserwowane przez dwa lata i wówczas zostanie wybrana najtrwalsza mieszanka. Tym razem na 300-metrowym odcinku zostały wylane równo po połowie dwie mieszanki asfaltowe. Chcemy wybrać najtrwalszą mieszankę, aby podczas kolejnego remontu całej drogi na odcinku Palenica Białczańska - Morskie Oko zastosować najlepszy asfalt" - wyjaśnił Kowalski.

Odcinek, na którym jest testowany asfalt, został wybrany tak, aby przetestować mieszankę zarówno na zakrętach, w terenie wypłaszczonym i na silnym podjeździe oraz w miejscu zacienionym i nasłonecznionym. Prace odbywają się na odcinku pomiędzy drugim a trzecim skrótem, powyżej leśniczówki "Wanta". Dojście do Morskiego Oka w trakcie trwających prac jest możliwe, choć wiąże się z utrudnieniami.

Testy finansują wspólnie Powiat Tatrzański oraz Tatrzański Park Narodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie