REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Trzech chętnych na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2018 15:10
fot. pixabay.com

Trzy firmy zainteresowane są budową gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, który ma powstać do 2020 roku na kampusie uczelni. UwB planował przeznaczyć na tę inwestycję 17,4 mln zł

REKLAMA

Otwarcie ofert nastąpiło w piątek. Najniższą ofertę, w wysokości 30,3 mln zł złożyła firma Komputronik Biznes sp. z o.o., najdroższą - 34,2 mln zł - konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne "Telka" sp. z o.o. i Giga sp. z o.o. - wynika z informacji zamieszczonej po otwarciu ofert w Biuletynie Informacji Publicznej Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

UwB planował przeznaczyć na tę inwestycję 17,4 mln zł. "Teraz złożone oferty zostaną szczegółowo przeanalizowane i dopiero wtedy władze uczelni podejmą decyzję, czy rozstrzygną przetarg i wyłonią wykonawcę. To stanie się w najbliższym czasie" - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik.

Dotychczasowy budynek biblioteki, który znajduje się w centrum miasta, wraz z przylegającym do niego budynkiem rektoratu został sprzedany kilka lat temu władzom województwa podlaskiego za 25 mln zł. Sprzedaż miała związek z przenoszeniem poszczególnych wydziałów uczelni do nowego kampusu, gdzie docelowo ma działać niemal cały uniwersytet. W ubiegłym roku powstał projekt nowej biblioteki; zgodnie z planem ma zostać wybudowana do 2020 roku. Władze uczelni liczą, że studenci będą mogli z niej korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadr. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też replika gabinetu urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w której znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Nowy kampus UwB oficjalnie otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się już tam w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie