Nowa wersja kultowego pawilonu Emilia, osiedle mieszkaniowe w sercu biurowego Służewca oraz filia Uniwersytetu Warszawskiego - stołeczna pracownia BBGK Architekci w pocie czoła pracuje nad trzema świetnie zapowiadającymi się projektami.
Echo Investment we współpracy z pracowniami BBGK i WWAA ma ambicję zmienić najstarszą część warszawskiego biurowego zagłębia w otwarte osiedle mieszkaniowe, pełne zieleni i zapewniające mieszkańcom wszystkie usługi potrzebne na co dzień. Inwestor wybuduje także szkołę podstawową przy ul. Konstruktorskiej, która będzie mogła przyjąć 450 uczniów.
Czytaj także -> Rozmowy z Największymi. BBGK Architekci: Chcemy projektować architekturę z treścią
To efekt uwzględnienia uwag burmistrza Mokotowa, radnych Warszawy i mieszkańców Służewca. Szkoła podstawowa 1-8 na dwie klasy w każdym roczniku to najważniejsza inwestycja towarzysząca obok trzech hektarów zieleni czy poprawienia lokalnej infrastruktury zielonej i komunikacyjnej.
Do biurowego zagłębia wprowadzona zostanie zupełnie nową jakość architektury i urbanistyki, która istotnie poprawi estetykę i funkcjonalność tej części miasta. Przełamanie monokultury biurowej Służewca jest postulowane przez urbanistów i architektów, a także zgodne ze wszystkimi politykami miejskimi. Uaktualniony wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszących w trybie specustawy mieszkaniowej został przyjęty przez miejską komisję urbanistyczną oraz uzyskał pozytywną opinię komisji ładu przestrzennego rady Warszawy.
Na terenie planowanego projektu powstaną łącznie 3 ha zieleni. Wzdłuż ul. Wołoskiej powstanie park, który będzie naturalnym odgrodzeniem od ruchu samochodów. Zagospodarowane zostaną także dwa skwery odchodzące od parku liniowego przy ul. Suwak. Osiedle, w którym powstać może 1250-1600 mieszkań, jest zaprojektowane tak, bo było otwarte, zapraszające przechodniów i łączące sąsiedzkie kwartały siecią ścieżek rowerowych i pieszych.
Powodzenie tego projektu będzie krokiem milowym w procesie partycypacji inwestorów w tworzeniu infrastruktury publicznej w niespotykanej dotąd skali.
Przy ul. Bednarskiej 2/4 powstanie budynek naukowo-dydaktyczny, z którego korzystać będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt BBGK Architekci nawiązuje do architektury istniejących gmachów kampusu oraz włącza zieleń do struktury budynku. Koncepcja została doceniona przez sąd konkursowy za połączenie z budynkiem dawnej Łaźni Teodozji Majewskiej oraz układ przestrzenny, który zgodnie z koncepcją będzie mógł później ewoluować. W ocenie projektu podkreślono także aspekty związane z energooszczędnością i ekologią.
– Podchodząc do tego projektu, zakładaliśmy, że będziemy realizować ideę, która jest dla nas bardzo ważna – projektowanie budynków spełniających wymagania przyszłości. Zaproponowaliśmy projekt gmachu o strukturze otwartej na adaptację do nieznanych jeszcze dzisiaj potrzeb – mówi Wojciech Kotecki, BBGK Architekci.
Pawilon Meblowy Emilia, reprezentujący styl modernistyczny, towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat siedemdziesiątych XX wieku i był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku przez kilka lat znajdowała się w nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej; następnie dokonano rozbiórki budynku. Planowane jest przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału, z wykorzystaniem historycznych elementów. Budynek stanie w nowym miejscu, na północnej osi Pałacu Kultury z Pałacem Młodzieży.
Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które w miesiącach letnich przenoszone będą na taras przed budynkiem. Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w planszówki - odpocząć. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone pod spotkania taneczne czy wspólną praktykę jogi.
Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży. W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.
- Zreinterpretowana funkcja pawilonu, stawia przed nim nowe zadania. Nie ma być on podróbką czy falsyfikatem – mówi Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci. - Przenoszona jest idea, myśl techniczną, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt: otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej. W nowym miejscu - na skraju parku Świętokrzyskiego - będzie to znowu możliwe - dodaje.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
Architekt - Partner APA Wojciechowski Sp. z o.o.
członek zarządu MODO Architektura