Turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej z dostępem do Pustyni BłędowskiejPAP - 13-04-2021 14:45


Na początku przyszłego roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej będą mogli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Małopolsce nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu "Wrota do Pustyni Błędowskiej". To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz.

Chodzi o trasę łączącą Dąbrowę Górniczą w woj. śląskim z gminą Klucze w Małopolsce. Początkowo zakładano, że ta łącząca dwa województwa leśna droga, a zarazem trasa widokowa dla turystyki pieszej, rowerowej czy nordic walkingu, będzie gotowa do jesieni zeszłego roku. Prace spowolniła jednak pandemia COVID-19. Kłopoty nie zatrzymały natomiast projektowania, uzgodnień terenowych i przygotowań do przetargu.

Najlepszą ofertę w ogłoszonym w grudniu ub. roku postępowaniu przetargowym zaoferowała firma Hucz z Boronowa. We wtorek podpisano umowę na realizację przedsięwzięcia, które powinno być gotowe najdalej w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

"Jestem przekonany, że inwestycja będzie oddana do użytku przed kolejnym sezonem, czyli nie później niż na początku 2022 roku" - poinformował przedstawiciel wykonawcy prac, Piotr Hucz.

Budowa drogi jest częścią projektu pod nazwą "Wrota do Pustyni Błędowskiej". Jego celem jest stworzenie trasy łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi. Jednym z nich jest ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzek Białej Przemszy i Białej, również prowadząca na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze, łącząca się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Kilka milionów złotych na realizację przedsięwzięcia wydadzą Lasy Państwowe, natomiast po stronie samorządu będzie zbudowanie infrastruktury parkingowej, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijkami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny.

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów, w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. W pobliżu można podziwiać Lipy Dobieckie - pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370-390 lat.

Obecnie, wybierając się na Pustynię Błędowską, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. W pobliżu znajduje się także Park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Realizacja transwojewódzkiego projektu jest możliwa, ponieważ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje swym zasięgiem nie tylko woj. śląskie, ale i część małopolskiego - stąd do budowy drogi wystarczyły uzgodnienia między dwiema jednostkami tej samej dyrekcji Lasów.

Pierwotnie głównym celem projektu było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz drogi do sprawnej obrony lasu przed pożarem. Leśnicy nie mieli bowiem komfortowego dojazdu do jednej z dużych połaci lasu, co mogło skutkować trudnymi do opanowania sytuacjami kryzysowymi. Później uznano, że nowa droga powinna służyć także turystom i miłośnikom aktywnego wypoczynku.

W ramach projektu Lasy Państwowe wybudują drogę o łącznej długości 9 km. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie trasami powstanie sieć licząca blisko 30 kilometrów.

Po stronie woj. śląskiego w Nadleśnictwie Siewierz znajduje się obszar Pustyni Błędowskiej zalesiony w latach 50-60. ub. wieku. Po stronie Małopolski, w Nadleśnictwie Olkusz, leży część wylesiona pustyni z punktami widokowymi, z których można podziwiać największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych.

Z punktów widokowych co jakiś czas można obserwować np. widowiskowe ćwiczenia na pobliskim poligonie, odbywane przez spadochroniarzy z Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Piasek zapewnia bowiem skoczkom komfort lądowania.

W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy "Polską Saharą", prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckimi czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.