REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Turystyczna perełka Lubelszczyzny odzyska blask

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2017 09:25
fot. shutterstock

Zabytkowe budynki - Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowski, Dom z Modliborzyc, Dwór z Gościeradowa - będące siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zostaną wyremontowane. Muzeum otrzymało na to dofinansowanie unijne.

REKLAMA

"Ta inwestycja spowoduje skok cywilizacyjny i znaczną poprawę warunków ekspozycyjnych, warunków pracy, warunków zwiedzania i przede wszystkim uratowanie bezcennej substancji zabytkowej w pięciu zabytkowych obiektach w Kazimierzu Dolnym. Wszystkie one wymagają dogłębnego remontu konserwatorskiego" - powiedziała dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura.

Prace będą przeprowadzone w 2018 r. Inwestycja obejmuje remonty konserwatorskie w budynkach oraz modernizację instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych. Zastosowane mają być nowe, energooszczędne technologie. Infrastruktura obiektów i wystaw ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Kamienicy Celejowskiej - wzniesionej w pierwszej połowie XVII wieku z kamienia wapiennego - wyremontowany zostanie dach oraz pomieszczenia na poddaszu. Przeprowadzone zostaną także prace konserwatorskie bogato zdobionej elewacji, która jest najcenniejszym elementem kamienicy.

Generalny remont konserwatorski przeprowadzony zostanie w Domu Kuncewiczów. Dom ten, zwany Willą pod Wiewiórką, powstał w 1936 roku, z białego kamienia (opoki kazimierskiej) i drewna. Należał do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego. W Domu Kuncewiczów modernizacja obejmie także wykonanie brakujących obecnie przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego do budynku. Odnowiony zostanie ogród. Wyremontowany będzie też garaż zlokalizowany na posesji i wykonany zjazd z drogi publicznej.

Pochodzący z końca XVI w. Spichlerz Ulanowski (siedziba Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego) przejdzie remont konserwatorski konstrukcji drewnianej spichlerza oraz jego elewacji. Na terenie przyległem do obiektu powstanie ogród edukacyjny. Usadowiony w pobliżu spichlerza XIX-wieczny Dom wójtowski z Modliborzyc będzie miał wymienione pokrycie dachowe, wyremontowaną elewację oraz pomieszczenia.

Natomiast w drewnianym XVIII-wiecznym Dworze z Gościeradowa, gdzie obecnie mieści się Manufaktura Muzealna (prowadzona jest muzealna działalność edukacyjna), pomieszczenia na strychu będą zaadaptowane na magazyny. Odrestaurowany będzie też przylegający do dworu ogród.

Inwestycja obejmuje także modernizację trzech wystaw stałych - eksponowanych obecnie w Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów i w Oddziale Przyrodniczym.

Łączna kubatura modernizowanych budynków to ponad 11 tys. metrów sześciennych.

Całkowity koszt wszystkich prac wyniesie prawie 11,5 mln zł. Muzeum Nadwiślańskie otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 9,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pozostałe środki zapewnił samorząd województwa lubelskiego.

W okresie realizacji prac remontowane budynki i znajdujące się w nich ekspozycje będą niedostępne dla turystów. Działalność muzealna będzie w tym czasie prowadzona w Gmachu Głównym (gdzie mieści się m.in. Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej) oraz na terenie Oddziałów Zamek w Janowcu i Grodzisko Żmijowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie