×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Twierdza Modlin - perła w inwestycyjnej koronie

  • Autor: wnp.pl
  • 16 cze 2017 14:23
Twierdza Modlin - perła w inwestycyjnej koronie
Wizualizacja Twierdzy Modlin, projekt: JSK, fot. materiały inwestora

Liczący ponad 450 ha obszar Twierdzy Modlin to m.in. zespół koszar obronnych z budynkiem uważanym za jeden z najdłuższych na świecie. - To obecnie projekt rewitalizacji o największej wartości w Europie. Dlatego chcielibyśmy mieć w niektórych tematach zrozumienie, wsparcie i pomoc nie tylko we własnych umiejętnościach i wizji, ale także u odpowiednich instytucji i rządu. Z tym bywa niestety różnie - mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes Grupy Konkret.

REKLAMA

Pod koniec października 2013 r. Grupa Konkret kupiła Twierdzę Modlin od Agencji Mienia Wojskowego. Spółka wylicytowała cenę 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50 proc. bonifikaty - związanej z zabytkowym charakterem obiektu - rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł.

Według planów Grupy Konkret, historyczna Twierdza Modlin, położona u zbiegu Wisły i Narwi, ma zmienić się w miasto inteligentnych rozwiązań - Warszawa Modlin Smart City.

Inwestor zapowiada budowę m.in. największego w tej części Europy centrum kongresowego, a także hoteli, osiedla mieszkaniowego oraz powierzchni biurowych, handlowych i usługowych.

Faza projektowa ma zakończyć się w 2018 r., a rozpoczęcie inwestycji jest planowane w 2019 r. i ma zająć 5-7 lat. Prognozowany koszt przedsięwzięcia wynosi 400-480 mln euro.

- Przeprowadziliśmy inwentaryzację, przygotowaliśmy wyceny i wykonaliśmy prace zabezpieczające i porządkowe. Samo przygotowanie projektu będzie kosztowało 15 mln euro - wskazał prezes Prusiecki.

Dodał, że jak na razie spółka ponosi duże koszty, czekając na to, aż ziszczą się niektóre zapisy umowne, warunkujące dalsze możliwości projektowania i prezentowania projektu poważnym inwestorom w kraju i za granicą.

- Bez spełnienia tych elementów lub chociażby przewidywalnego planu ich realizacji, trudno jest działań i realizować złożone i ambitne projekty - zaznaczył Prusiecki.

- Ten obiekt to perła w koronie. Szukamy inwestorów za granicą i widzimy zainteresowanie. Przed zakupem Twierdza Modlin była białą plamą na mapie inwestycji. Obecnie, po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i zaprezentowaniu koncepcji, jest to produkt - dodał.

Projekt - Warszawa Modlin Smart City - przygotowała pracownia JSK Architekci we współpracy z krakowskim biurem KJ Architekci.

Przeczytaj cały artykuł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie