×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tychy wdrożą pilotaż idei smart city dla Metropolii

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2018 15:38
Tychy wdrożą pilotaż idei smart city dla Metropolii
fot. unsplash

Samorząd Tychów będzie współpracował z firmą Orange w pilotażowym wdrożeniu idei smart city do zastosowania w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Przewiduje to porozumienie podpisane we wtorek przez przedstawicieli zainteresowanych stron.

REKLAMA

Podpisanie porozumienia było częścią zorganizowanej w Tychach konferencji "Smart Metropolia. Odkrywanie potencjału nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem i gminą". Jak mówił podczas uroczystości prezydent Tychów Andrzej Dziuba, to pierwsze miasto spośród 41 gmin Metropolii, w którym - wraz z silnym, zewnętrznym partnerem - wdrażane będą konkretne systemy i rozwiązania.

Przewodniczący zarządu powołanej przed niespełna rokiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak wskazał, że, podczas prac nad określeniem zadań GZM, miasta sformułowały postulat praktycznego wdrażania idei smart city.

"Żeby idea smart city miała sens, po pierwsze trzeba sprawdzić rozwiązania, przetestować na mniejszej próbie, zobaczyć, jak one działają. Miasto smart to nie miasto naszpikowane nowoczesnymi technologiami, gadżetami, ale rozwiązaniami, które sprawiają, że mieszkańcom żyje się lepiej i mają z tego korzyści" - mówił Karolczak.

"Nie chodzi więc o to, aby wydać pieniądze na technologię, ale sprawić, że ta technologia rzeczywiście pomoże mieszkańcom" - dodał przewodniczący zarządu GZM. "Miasta między sobą konkurują - również tym, jakie oferują swoim mieszkańcom usługi i jaką jakość życia zapewniają. Żeby w tej konkurencji wygrywać, trzeba mieć pomysł na miasto i umieć go zrealizować" - zaznaczył.

"Jeżeli taka firma, jak Orange chce z nami swoje pomysły testować, wdrażać i szukać tych, które najlepiej sprawdzają się, to taka współpraca jest bardzo dobrą drogą" - ocenił Karolczak.

Wiceprezes Orange Polska Bożena Leśniewska zaznaczyła, że choć marka Orange kojarzy się bardzo silnie z branżą telekomunikacyjną, firma od pewnego czasu rozwija się w dziedzinie technologii informatycznych - łącząc je z telekomunikacją i dodając do nich m.in. obszar internetu rzeczy.

"Dla internetu rzeczy ważnym elementem jest to, abyśmy zaczęli od tego, co najważniejsze, czyli wygody, bezpieczeństwa, łatwości życia dla mieszkańców - stąd idea inteligentnych miast. Dzisiejszym porozumieniem chcemy przejść do szybkiego działania - do sprawienia, aby fizycznie, we własnym doświadczeniu mieszkańcy (…) Tychów odczuli działanie technologii oraz internetu rzeczy" - mówiła Leśniewska.

W późniejszej rozmowie z PAP prezydent Tychów akcentował m.in., że tyszanie już teraz korzystają z niektórych rozwiązań wchodzących w skład pojęcia smart city, np. zdalnych liczników zużycia wody. Uściślił, że wtorkowe porozumienie ma zmierzać do wdrażania kolejnych technologii i wypracowania pomysłu na możliwie kompleksowe oprzyrządowanie miasta w tym zakresie.

"Mamy w tej chwili w planach wymianę znacznej części oświetlenia. Gdy będziemy ogłaszali przetarg na lampy, zapiszemy wymóg umieszczenia w nich kart SIM" - podał przykład Dziuba.

"Elementy smart city już mamy lub wdrażamy; brakuje nam podejścia systemowego. Chcemy połączyć naszą chęć wejścia w to, a pilotaż daje szanse pozyskania pewnych rozwiązań nieco taniej" - przypomniał, dodając, że podpisany szczegółowy list intencyjny z Orange przewiduje m.in. powołanie konkretnych zespołów zadaniowych.

Dr hab. Izabela Jonek-Kowalska ze współorganizującego wtorkowe wydarzenie wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Śląskiej definiowała, że inteligentne miasto wyróżnia: zaspokajanie potrzeb wszystkich mieszkańców (w tym zagrożonych różnymi wykluczeniami), ciągłe podnoszenie jakości życia mieszkańców (w wymiarze infrastrukturalnym, ale też społecznym, ekonomicznym czy środowiskowym), wykorzystanie nowoczesnych technologii, ponadprzeciętne tempo rozwoju oraz zrównoważenie tego rozwoju.

Wśród wyzwań związanych z zarządzaniem smart city badaczka wymieniła aspekty: społeczne (identyfikacja potrzeb, eliminacja wykluczeń), logistyczne (zapewnienie mobilności ludzi i towarów oraz skutecznej logistyki odzysku), techniczne (zaopatrzenie w wodę i energię - z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań), ekonomiczne (zapewnienie źródeł finansowania, optymalizacja efektywności oraz minimalizacja różnic), prognostyczno-ewaluacyjne (m.in. zapewnienie dostępu do danych i możliwości oceny) oraz ekologiczne (w tym edukacyjne).

Z tego względu całościowe podejście do idei smart city powinno łączyć pryzmaty techniki, informatyki i logistyki - w zestawieniu z podejściem socjologicznym, ekonomicznym i ekologicznym.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ son/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie