REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Tylko dwie oferty na projekt placu Pięciu Rogów w Warszawie

  • Autor: ZDM
  • 06 lis 2017 10:00
Tylko dwie oferty na projekt placu Pięciu Rogów w Warszawie
Drzewa zamiast samochodów. Oto pomysł na nowy Plac Pięciu Rogów: I nagroda – Kacper Ludwiczak – Gdynia fot. UM Warszawa

W przetargu ogłoszonym przez ZDM na projekt placu Pięciu Rogów wpłynęły dwie oferty. Jedną złożyła pracownia WXCA, której siedziba znajduje się tuż przy placu Pięciu Rogów, zaś drugą firma Palmett, znana warszawiakom jako wykonawca nasadzeń na ulicy Świętokrzyskiej i zieleni na pl. Powstańców Warszawy.

REKLAMA

Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest jednak od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i miejsca postojowe. Zdominowany przez samochody, pełniący rolę skrzyżowania plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną.

O tym, jak ma się zmienić plac, zdecydowało jury konkursu architektonicznego, które wybrało zwycięską pracę. Na przebudowę placu według tej koncepcji przyznała środki Rada Warszawy. Teraz ZDM ogłosił przetarg na opracowanie pełnej, wielobranżowej dokumentacji projektowej zmian na Placu Pięciu Rogów. Wybrany wykonawca przygotuje też wymagane materiały przetargowe i będzie pełnił nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Podstawą do opracowania projektu jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna, wybrana w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Koncepcja zakłada przywrócenie tożsamości projektowanego obszaru. Stworzenie miejsca otwartego oraz dostępnego dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, które z czasem stanie się obowiązkowym punktem spotkań i spędzania wolnego czasu. Punktem wyjścia było tutaj uporządkowanie przestrzenne placu. Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Choć przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej (w zależności od wariantu wybranego przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu – tylko dla autobusów i rowerów lub także dla innych pojazdów), nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy. Ważnym elementem koncepcji jest też wprowadzenie zieleni wysokiej – drzew liściastych o kształtowanej wysokości i koronie. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę. Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu.

W przetargu ogłoszonym przez ZDM wpłynęły dwie oferty. Jedną złożyła pracownia WXCA, której siedziba znajduje się tuż przy placu Pięciu Rogów. Pracownia jest autorem konkursowej koncepcji przedłużenia bulwarów wiślanych (od mostu Świętokrzyskiego do mostu Poniatowskiego), wygrała także konkurs na rewitalizację ulic Nowej Pragi. Drugą ofertę złożyła firma Palmett, znana warszawiakom jako wykonawca nasadzeń na ulicy Świętokrzyskiej i zieleni na pl. Powstańców Warszawy. 

Obie oferty są teraz analizowane. Oprócz ceny, na wybór oferty będzie miało wpływ kilka czynników: m.in. doświadczenie w projektowaniu przestrzeni publicznych. Wybrany wykonawca będzie miał czas na realizację zadania do połowy grudnia 2018 roku. Po otrzymaniu projektu przystąpimy do prac w terenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie