×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tym projektem polski architekt zwrócił uwagę świata. Oto niezwykłe domki na malowniczej Islandii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2018 09:00
  • Aktualizacja: 02 sie 2018 09:01
Tym projektem polski architekt zwrócił uwagę świata. Oto niezwykłe domki na malowniczej Islandii
fot. Bartosz Domiczek

Bartosz Domiczek zachwycił koncepcją kabin turystycznych na Islandii. Projekt architekta zwyciężył w konkursie organizowanym przez Ronena Bekermana, ale to dopiero początek wyróżnień. Za sprawą pięknych wizualizacji, Domiczek eksplorował obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu.

REKLAMA

Northern Wisps to projekt zrealizowany na konkurs wizualizacji architektonicznej organizowany przez Ronena Bekermana. Jego celem było zaprezentowanie obiektu o charakterze wypoczynkowo-turystycznym w dowolnie wybranej lokalizacji.

Ronen Bekerman od wielu lat buduje wokół swojej witryny społeczność związaną z wizualizacją architektoniczną. Dodatkowo zajmuje się organizowaniem konkursów, w których uczestnicy próbują tworzyć nową jakość wizualizacji. Przykładowo, kilka lat temu miał miejsce konkurs skupiony w całości na wykorzystaniu środowiska Unreal Engine - czyli silnika graficznego typowego dla branży gier, który wchodzi również w rejony architektoniczne za sprawą rozmaitych zalet (przede wszystkim możliwość działania w czasie rzeczywistym). W tym roku czołowym sponsorem był szwedzki Quixel ze swoim flagowym produktem: Megascans. Jest to najobszerniejsza obecnie baza obiektów i tekstur uchwyconych za pomocą skanowania 3D (fotogrametria).

Co było tematem tegorocznego konkursu? Zwizualizowanie kabin turystycznych w wybranym przez siebie otoczeniu. Regulamin konkursu nie narzucał żadnych konkretnych ograniczeń. Obiekt mógł być zaprojektowany przez uczestników (tak jak w przypadku Domiczka), ale dozwolone było również korzystanie z istniejących wzorców (był to konkurs na wizualizację a nie architektoniczny).

Geometria, natura i... Odyseja Kosmiczna

Bartosz Domiczek postanowił zlokalizować projekt w islandzkim Thorsmorku. Przemawiał za tym abstrakcyjny charakter krajobrazu o zróżnicowanych cechach geomorfologicznych i ubogiej, ale charakterystycznej florze.

- Od początku pracy nad projektem było oczywiste, że powinien on podkreślać relację między obiektem i otoczeniem. Chciałem zarysować ją poprzez dobitny, wielowarstwowy kontrast. Geometria i natura; ciemny bazalt i biel syntetycznej tkaniny. Forma z jednej strony wywodzi się od typowych konstrukcji namiotowych budowanych wokół ogniska (jako archetyp schronienia), a z drugiej nawiązuje do takich koncepcji, jak czarny monolit z Odysei Kosmicznej: 2001 Kubricka (tj. obiekt, który jawi się jako obcy poprzez swoją oderwaną od rzeczywistości, geometryczną konsekwencję). Oczywiście taka struktura popada w pewną funkcjonalną nieracjonalność, ale to właśnie zaleta wizualizacji, że możemy eksplorować obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu - opowiada architekt Bartosz Domiczek.

Projekt spod kreski Bartosza Domiczka zachwycił i zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Ronena Bekermana, a także został nominowany do CGAwards. Wyniki CGAwards poznamy jeszcze w sierpniu, a jesienią projekt zostanie zaprezentowany w ramach wystawy Wireframes w A+D Museum w Los Angeles.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie