REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Tymczasowy woonerf na ul. Teatralnej w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2018 13:52
Tymczasowy woonerf na ul. Teatralnej w Katowicach
fot. pixabay

Wydarzeniem o nazwie „Woonerf na ulicy Teatralnej” Urząd Miasta w Katowicach wraz z Regionalnym Instytutem Kultury, mieszczącym się przy tej ulicy, zainaugurują w niedzielę w Katowicach obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

REKLAMA

Teatralna to jedna z przecznic katowickiego rynku. Na krótkim odcinku mieszczą się tam trzy instytucje kultury: Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Biorąc to pod uwagę Regionalny Instytut Kultury zwrócił się do prezydenta Marcina Krupy z pomysłem stworzenia w tym miejscu woonerfa, czyli podwórca miejskiego, miejsca przyjaznego mieszkańcom.

"W naszym zamyśle możliwe jest przekształcenie części ulicy Teatralnej dochodzącej do Rynku w obszar zrównoważonej mobilności, gdzie - poprzez wdrożenie specjalnej formy projektowej - ograniczony ruch kołowy podporządkowany jest funkcjom mieszkalnym i rekreacyjnym" - powiedział w piątek dyrektor RIK Adam Pastuch.

Pracownicy instytutu w porozumieniu z Urzędem Miasta przeprowadzili już wstępne rozmowy z mieszkańcami, zapytano też o zdanie przedstawicieli instytucji i lokali z ulicy Teatralnej. Kolejnym krokiem będzie przetestowanie rozwiązania "na żywo". "Chcemy zapytać wszystkich użytkowników ulicy o zdanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie prototypowe: na jeden dzień ograniczymy ruch i możliwość parkowania na ulicy Teatralnej. Wprowadzimy też meble miejskie i więcej zieleni" - zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

W niedzielę, na części ulicy od Rynku do progu zwalniającego za Szkołą Muzyczną, będzie obowiązywał znak "Strefa zamieszkania". Dla kierowców oznacza to konieczność zastosowania się do szczególnych zasad ruchu dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przed pojazdami i ograniczenia prędkości do 20 km/h. Dla ograniczenia ruchu pojazdów na tej części ulicy planowane jest wprowadzenie znaku "zakaz ruchu" z tabliczkami o treści "Nie dotyczy dojazdu do posesji" oraz "Nie dotyczy rowerów".

Część znaków, zgodnie z obowiązującymi przepisami, została ustawiona na ulicy z pięciodniowym wyprzedzeniem. Żeby ograniczyć parkowanie pojazdów konieczne było zastosowanie zakazu zatrzymywania się z tabliczką "odholowanie pojazdu na koszt właściciela" i datą obowiązywania: 16 września.

W programie kulturalnym wydarzenia jest m.in. plenerowa czytelnia i księgarnia. Aktorzy Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach będą czytali "Dracha" Szczepana Twardocha - pracują właśnie nad premierowym spektaklem na podstawie tej książki. Z koncertami wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza. Będzie też kawiarniany ogródek, bezpłatny serwis rowerowy dla każego i spontaniczny ogród społeczny, czyli wspólne sadzenie roślin i ziół, które później będą ustawione przy ulicy Teatralnej, i z których każdy będzie mógł skorzystać.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie