Ukraina: 50 mln hrywien na remont kościoła św. MikołajaPAP - 11-02-2020 09:22


Resort kultury Ukrainy rozpoczął przygotowania do odrestaurowania kościoła świętego Mikołaja w Kijowie. Na ten cel w budżecie państwa przeznaczono ok. 50 mln hrywien (ok. 8 mln zł) - poinformował w poniedziałek ukraiński minister kultury Wołodymyr Borodianski.

"Ministerstwo kultury, młodzieży i sportu rozpoczęło przygotowania do prac restauratorskich, których wymaga zabytek o znaczeniu krajowym - budynek kościoła świętego Mikołaja, w którym znajduje się Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy" - napisał minister w serwisie Telegram.

"Na restaurację fasad w państwowym budżecie na 2020 rok zaplanowano ok. 50 mln hrywien" - dodał Borodianski.

Minister zaznaczył, że "resort ustalił priorytety wydatków na prace restauratorskie, w szczególności biorąc pod uwagę stan obiektu, który wymaga natychmiastowej restauracji".

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie, jednak kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni. Jak dotychczas nie przyniosły one rezultatów.

Kościół, który 110 lat temu zbudował polski architekt Władysław Horodecki, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu.

W 2001 roku kościół odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W 2007 roku w świątyni był prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Para prezydencka spotkała się w niej wówczas z Polakami, którzy mieszkają w Kijowie, oraz z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego.