×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ukraiński artysta dziękuje za pomoc. W formie muralu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 lip 2022 11:19
  • Aktualizacja: 25 lip 2022 11:25
Ukraiński artysta dziękuje za pomoc. W formie muralu
Mural Alexa Maksiova w Łodzi, fot. Magda Ghia, Fundacja Urban Forms

Ukraiński artysta Alex Maksiov stworzył w Łodzi mural przedstawiający popularną w Ukrainie lalkę motankę. To wyraz wdzięczności za pomoc ukraińskim dzieciom.

REKLAMA

  • Wyraźna kreska i motyw ludowej lalki motanki – w Łodzi, przy ulicy Wygodnej 20, powstał nowy mural.
  • Jego autorem jest ukraiński artysta Alex Maksiov, który swoją pracą dziękuje łodzianom za wsparcie okazane dzieciom z Ukrainy.
  • Przyjazd artysty był możliwy dzięki staraniom Fundacji Urban Forms.

Mural stworzony w Łodzi przez Maksiova przedstawia motankę – popularną w Ukrainie lalkę tworzoną z nici i skrawków materiałów, która jest formą talizmanu. Miejsce, w którym powstała praca, nie jest przypadkowe. Przy Wygodnej 20 znajduje się Dom Dziecka nr 13, a mural jest symbolicznym darem artysty dla polskich dzieci i miasta, które pomaga Ukrainie. To także sposób na lepsze poznanie ukraińskiej kultury.

Oleksij Voiskam, bardziej znany jako Alex Maksiov, jest pochodzącym z Ukrainy artystą street artowym, który specjalizuje się w tworzeniu murali 3d, a więc takich, które dają wrażenie trójwymiarowości. Jego prace można zobaczyć w miastach Stanów Zjednoczonych, Turcji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. W swoich pracach często nawiązuje do przyrody, tworząc interaktywne murale.

Mural Alexa Maksiova w Łodzi, fot. Magda Ghia, Fundacja Urban Forms
Mural Alexa Maksiova w Łodzi, fot. Magda Ghia, Fundacja Urban Forms

Dzięki staraniom Fundacji Urban Forms do Łodzi przyjechała także żona Alexa Maksiova, której artysta nie widział od początku wojny w Ukrainie. Tania jeszcze w lutym wyjechała do Berlina. W Łodzi podjęła się udekorowania ścian jadalni w Domu Dziecka nr 1, przy Aleksandrowskiej 123, gdzie schronienie znalazły dzieci ewakuowane z ośrodków w Kowlu, Hołownie i Hulajpołu. Inspiracją dla projektu były rozmowy Tani z dziećmi przebywającymi w ośrodku.

– Dzieci, które trafiają do polskich domów dziecka z ukraińskich placówek są szczególnie poszkodowane przez wojnę, a ich trauma zwielokrotniona. By ją przezwyciężyć potrzebują wszelkich form pomocy. Bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, bezpieczne i przyjazne otoczenie, w którym dzieci mogą wyrażać swoje emocje. Wierzymy, że sztuka działa terapeutycznie, oswaja przestrzeń i ułatwia integrację w nowym miejscu – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms i podkreśla, że mural przygotowany przez Maksiova pomoże skupić uwagę różnych grup odbiorców na  potrzebach ukraińskich, ale też polskich dzieci, i zwiększy szanse na pozyskiwanie dla nich wsparcia.

Zaproszenie Alexa Maksiova i jego żony to inicjatywa w całości sfinansowana ze środków Fundacji Urban Forms, realizowana we współpracy z Fundacją Dziecko i Rodzina i Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej.

Fundacja Urban Forms w ciągu kilkunastu lat działalności doprowadziła do powstania ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, wielu miast w Polsce, a nawet w Limie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie