×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ulica Stalowa w Warszawie już zazieleniona

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2021 16:25
Ulica Stalowa w Warszawie już zazieleniona
Zarząd Dróg Miejskich zakończył realizację projektu związanego z zazielenianiem ulicy Stalowej. fot. Shutterstock

Kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące roślin ozdobnych oraz mała architektura pojawiły się na ulicy Stalowej w Warszawie.

REKLAMA

  • Zarząd Dróg Miejskich zakończył realizację projektu związanego z zazielenianiem ulicy Stalowej.
  • Na praskiej ulicy pojawiło się kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące roślin ozdobnych oraz mała architektura.
  • Warszawiacy efekty prac zobaczą dopiero na wiosnę, gdy rośliny rozkwitną.

"Nowe nasadzenia odmieniły oblicze ulicy na Pradze-Północ. Zakończyliśmy realizację projektu obejmującego kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące roślin ozdobnych oraz małą architekturę. Przestrzeń na zieleń uzyskaliśmy rozładowując zbędne zabetonowane powierzchnie" - poinformował we wtorek Zarząd Dróg Miejskich.

Prace rozpoczęły się pod koniec lata i trwały przez większość jesieni. Jak zaznacza ZDM jest to najlepsza pora na sadzenie drzew, gdyż nie jest ani za zimno, ani za gorąco a wilgotność jest odpowiednia. "Nie bez powodu co roku Zarząd Zieleni sadzi na stołecznych ulicach tysiące drzew właśnie jesienią" - dodał.

Dzięki temu rosną szanse, że nowe rośliny dobrze się przyjmą. Choć jak wyjaśnił ZDM nasadzenia standardowo objęte są trzyletnią gwarancją, w trakcie której wykonawca ma obowiązek ich pielęgnacji. "Po tym okresie przechodzą w utrzymanie Zarządu Zieleni, z którym zawsze ściśle współpracujemy przy tego typu projektach" - zaznaczył.

Warszawiacy efekty prac zobaczą dopiero na wiosnę, gdy rośliny rozkwitną. Drogowcy uzupełnili szpalery drzew sadząc 34 robinie akacjowe. "Towarzystwa dotrzymuje im 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Dzieła dopełnia mała architektura, czyli ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek" - przekazał ZDM.

Prace prowadzone były na odcinku Inżynierska - Szwedzka. Przy okazji wprowadzania tam w 2020 r. strefy płatnego parkowania dla samochodów zostały wyznaczone nowe miejsca znajdujące się na jezdni. Od tego momentu betonowe płyty w świetle drzew nie spełniały żadnej praktycznej funkcji. ZDM usunął je, jak również te w narożnikach skrzyżowań, gdzie zgodnie z przepisami i tak nie można parkować. Dzięki temu poszerzone zostały misy drzew, tak żeby miały lepsze warunki do życia. Pojawiło się też miejsce na wiele nowych roślin. Szerokość chodnika dla pieszych praktycznie się przy tym nie zmieniła.

W poprzednich latach na ulicy Stalowej zostało wyremontowane torowisko tramwajowe oraz nawierzchnia jezdni. Nowy jest też chodnik oraz latarnie stylizowane na zabytkowe pastorały. W kilku miejscach wyeksponowany jest zabytkowy bruk. Obecnie na dalszym odcinku tej ulicy trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego, który połączy stację metra "Szwedzka" z przystankiem kolejowym PKP Targówek. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ ok/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie