×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Umowa na projekt Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - jeszcze w tym roku

  • Autor: PAP
  • 11 gru 2018 15:34
fot. shutterstock

Jeszcze w bieżącym roku może zostać podpisana umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej dla tworzonego w Oświęcimiu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Chodzi m.in. o jego koncepcję i scenariusz wystawy – poinformowała p.o. dyrektora Muzeum Dorota Mleczko.

REKLAMA

Aktualnie trwają prace komisji przetargowej, która spośród trzech oferentów ma wyłonić wykonawcę zadania. "Złożyli oni już wyjaśnienia i uzupełnili oferty. W najbliższych dniach przedłożą dokumenty poświadczające, że spełniają kryteria udziału w zamówieniu publicznym. Na tym etapie prac komisji trudno jednoznacznie wskazać datę wyłonienia wykonawcy, ale mamy jednak nadzieję, że ten rok zakończymy podpisaniem umowy" - wyjaśniła Mleczko.

W przetargu wystartowały trzy firmy. Ceny ofertowe wahają się od ponad 1,2 mln zł do ponad 2,8 mln zł. Muzeum zamierza przeznaczyć na ten cel 2 mln zł. Dorota Mleczko zaznaczyła, że w zamówieniu cena nie była jedynym kryterium oceny.

Zadanie z jakim zmierzy się zwycięzca przetargu obejmie m.in. przygotowanie koncepcji muzeum, wykonanie projektu remontu i modernizacji zabytkowego budynku "Lagerhaus", w którym się ono znajdzie, opracowanie projektu ekspozycji stałej oraz jej szczegółowego scenariusza. Zwycięzca przetargu będzie miał czas do lata 2020 r.

Muzeum poświęcone będzie mieszkańcom Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy.

Dorota Mleczko podała, że Muzeum ma być gotowe do końca 2021 r. W czerwcu br. wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhaus, położonym ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele ostatnich lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i ówczesny starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Rok później wiceminister kultury Jarosław Sellin zawarł ze starostwem umowę w sprawie finansowania instytucji. Resort zobowiązał się do przekazywania dotacji w kwocie 1 mln zł w br. i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach na bieżącą działalność. Ponadto 35 mln zł przeznaczono na inwestycje. Powiat zadeklarował przeznaczanie przez 10 lat po 500 tys. zł rocznie na bieżące potrzeby placówki.

W KL Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie