×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Umowa na rewitalizację Głównego Rynku w Kaliszu podpisana

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2022 12:23
Umowa na rewitalizację Głównego Rynku w Kaliszu podpisana
Umowa na rewitalizację Głównego Rynku w Kaliszu podpisana, fot. shutterstock

Rozpoczynamy inwestycję, na którą nasze miasto czekało bardzo długo – powiedział w czwartek prezydent Kalisza Krystian Kinastowski podczas podpisania umowy na rewitalizację Głównego Rynku z ulicą Kanonicką.

REKLAMA

"Rozpoczynamy inwestycję, na którą nasze miasto czekało bardzo długo. Rewitalizacja centrum miasta to duże wyzwanie, zwłaszcza w trudnym dla realizacji inwestycji czasie" - podkreślił prezydent. Podczas konferencji prasowej zaznaczył też, że w przyszłym tygodniu miasto przekaże wykonawcy plac budowy, który od tego momentu będzie miał rok na zrealizowanie zadania.

Prace na Głównym Rynku obejmować będą przebudowę i uzupełnienie biegnących pod ziemią instalacji, wymianę nawierzchni placu wraz z wykonaniem tablic informacyjnych pamiątkowych monet, przebudowę oświetlenia ulicznego i iluminacji ratusza. Powstanie też instalacja nawadniająca zieleń, ustawiona zostanie mała architektura, pawilony kwiatowe i gastronomiczne oraz nasadzona zostanie nowa zieleń, w tym 24 drzewa.

"Rynek będzie wyglądał podobnie jak teraz. Jego forma była kształtowana od wieków. Nawierzchnia będzie wykonana z granitu. To jest inny materiał, niż w tej chwili, bo to są płyty lastryko, czyli mniej szlachetny materiał. Pojawią się elementy, które będą zachęcały, by pojawili się tutaj turyści. W tej chwili takich elementów na rynku nie ma" - mówił Kinastowski.

Dodał, że odkryta podczas prowadzonych w śródmieściu prac archeologicznych rząpia zostanie zasypana w porozumieniu z konserwatorem zabytków. "Jest opracowywany projekt, który rozstrzyga, w jaki sposób ten zabytek zakopać" - powiedział.

Ulica Kanonicka też ma zyskać nową nawierzchnię i nowe oświetlenie uliczne. Ustawiona będzie mała architektura i pojawią się nowe nasadzenia.

"Prace zostały podzielone na siedem etapów, co zmniejszy związane z remontem utrudnienia" - powiedział Damian Mucha z katowickiej firmy ETP S.A., realizującej zadanie.

Dodał, że inwestycja w centrum miasta wymusza podjęcie działań związanych z dowożeniem materiałów i wydzieleniem fragmentów robót, by można je było prowadzić w sposób bezpieczny.

Wartość robót budowlanych wynosi blisko 20 mln zł. Wcześniej rewitalizacje na starówce przeszły ul. Śródmiejska, Zamkowa i Piskorzewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie