×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Umowa podpisana! Wrocław czekał na rewitalizację zabytkowego Bastionu Sakwowego

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 25 mar 2022 14:06
Umowa podpisana! Wrocław czekał na rewitalizację zabytkowego Bastionu Sakwowego
fot. mat. prasowe

Opiewającą na blisko 27 mln zł umowę na rewitalizację zabytkowego Bastionu Sakwowego podpisał w piątek wrocławski magistrat. W pierwszym etapie inwestycji swój historyczny blask odzyska dawna Reduta, kolumnada, a także plac z fontanną. Prace mają potrwać 18 miesięcy.

REKLAMA

Przetarg na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także jako Wzgórze Partyzantów rozstrzygnięto pod koniec lutego. Wykonawcą prac została wrocławska firma Castellum, która ostatnio zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej m.in. pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem, czy w kaplicy Hochberga.

"Po wielu latach przystępujemy do rewitalizacji tego wyjątkowego i jednego z ostatnich miejsc w ścisłym centrum miasta, które tej rewitalizacji wymaga i na którą to rewitalizację wrocławianie tak długo czekali" - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przed podpisaniem umowy.

Przypomniał, że w wyniku wieloletnich postępowań sądowych miastu udało się ponownie odzyskać ten teren. "Mam nadzieję, że za 18 miesięcy to niezwykle miejsce znów będzie nam wszystkim służyć. (…) To jest pierwszy etap prac, w ramach którego mamy do zrealizowania trzy zadania. Pierwsze to pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta, drugie to taras z fontanną, a trzecim będzie remont kolumnady" - tłumaczył Sutryk.

Zwrócił przy tym uwagę, że ogromnym wyzwaniem pozostanie nadal całe otoczenie Bastionu Sakwowego, które w pierwszym etapie nie jest przewidziane do realizacji. "Naszym marzeniem jest odtworzenie w kolejnym etapie glorietty, zburzonej przez Niemców podczas Festung Breslau, która może stać się jednym z najwyższych punktów, z których rozciąga się piękna panorama na centrum miasta" - dodał prezydent.

W pierwszej kolejności rewitalizację przejdzie pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta. Odrestaurowana zostanie sala kolumnowa o powierzchni 200 m kw., a także pomieszczenia techniczne i zaplecze sanitarne. Przewidziano także renowację elewacji.

Następnie renowacji poddana zostanie kolumnada. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej obejmującej kawiarnię, bufet, sanitariaty, jak i w części naziemnej, gdzie odrestaurowane zostaną posadzki, sklepienia, ściany z malowidłami, schody, zabytkowe oświetlenia z balustradami i taras z kolumnadą.

Ostatnim zadaniem będzie rewitalizacja placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu, gdzie wprowadzona zostanie zieleń ozdobna. Odrestaurowana zostanie także alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi.

Nadzór nad rewaloryzacją Bastionu Sakwowego prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod okiem konserwatora zabytków mają potrwać 18 miesięcy. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln zł z Polskiego Ładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie