×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Unia pozytywnie o tunelu Uznam-Wolin

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2018 15:08
Unia pozytywnie o tunelu Uznam-Wolin
fot. shutterstock

Eksperci UE wydali pozytywną opinię o projekcie budowy tunelu między wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). KE - zgodnie z szacunkami ministerstwa inwestycji i rozwoju - powinna zdecydować o dofinansowaniu tunelu w ciągu trzech miesięcy.

REKLAMA

Opinię przygotowali analitycy unijnej agendy Independent Quality Review, którzy przed zatwierdzeniem dofinansowania unijnego oceniają jakość i stopień przygotowania największych inwestycji infrastrukturalnych - poinformował dziennikarzy w poniedziałek w Szczecinie wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Rekomendacja ekspertów to ostatni krok przed zatwierdzeniem dofinansowania dla tej inwestycji przez Komisję Europejską. Ministerstwo inwestycji i rozwoju spodziewa się decyzji Komisji w ciągu trzech miesięcy.

Świnoujście planuje zrealizować przedsięwzięcie do końca 2021 r. Najważniejszą jego częścią będzie tunel o długości 1,76 km. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego ponad 775 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pozostałą kwotę zabezpiecza budżet miasta Świnoujście.

Świnoujska inwestycja jest jednym z 27 projektów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie na zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich. Podpisana w kwietniu 2017 r. umowa między miastem Świnoujście a Centrum Unijnych Projektów Transportowych ma charakter warunkowy. Ze względu na dużą wartość inwestycji, zgodę na jej dofinansowanie musi jeszcze wyrazić KE.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie.

Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie mają wystarczającej przepustowości, co powoduje często długi czas oczekiwania na prom; są też wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Rozwiązaniem komunikacyjnych problemów będzie tunel. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości po 3,5 metra, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane - Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; żyje tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie