Unia za większą efektywnością energetyczną budynków. Nowe przepisy na horyzonciePAP - 27-06-2017 15:25


Ministrowie ds. energii krajów UE opowiedzieli się za nowymi przepisami o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków w UE. Pozwala to na rozpoczęcie w drugim półroczu negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczących proponowanych przepisów.

Ogrzewanie zimą i chłodzenie latem budynków odpowiada za ok. 40 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w UE.

Dlatego Komisja Europejska w ubiegłym roku zaproponowała nowelizację dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, by wesprzeć ich renowacje. W przepisach zawarto zachęty, które mają się przyczynić do lepszej izolacji budynków, a tym samym mniejszego zużycia energii do ich ogrzewania czy chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5-centymetrowa izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.

KE wskazuje, że dwie trzecie istniejących w państwach UE budynków powstało, zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia energii. Szacuje się, że rocznie przeprowadza się renowacje 1 proc. z nich.

Nowe przepisy mają służyć wsparciu dofinansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków. KE chce też większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać zużycie energii.

Istotna część nowelizacji dotyczy elektromobilności - zakłada m.in., że na każde 10 miejsc dla samochodów na parkingu w budynkach niemieszkalnych będzie musiał przypadać jedna stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

"Cieszymy się z tego porozumienia, które jest niezbędne, aby osiągnąć nasz europejski cel w zakresie efektywności energetycznej i sprawić, że rachunki za prąd obywateli i przedsiębiorstw będą niższe. To porozumienie jest ważne dla dalszego promowanie elektromobilności w budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych" - powiedział w poniedziałek Joe Mizzi, minister ds. energii i gospodarki wodnej Malty, która przewodzi w tym półroczu pracom Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich.

Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków jest część pakietu klimatyczno-energetycznego (tzw. pakietu zimowego). Dzięki niemu UE chce wywiązać się z zobowiązań paryskiej umowy klimatycznej oraz własnych celów polityki klimatycznej.