REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie odzyska blask za 38 mln zł

  • Autor: PAP
  • 16 sty 2018 09:10
fot. shutterstock

Gruntowny remont przejdzie w ciągu najbliższych trzech lat Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Prace mają kosztować ponad 38 mln zł; dotacja z funduszy unijnych wyniesie 30 mln zł.

REKLAMA

W poniedziałek przedstawiciele kierownictwa szpitala i lubelskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wojewódzkich władz samorządowych podpisali umowę na dofinasowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że projekt, ze względu na znaczenie szpitala dla regionu, ma charakter pozakonkursowy.

"Dla samorządu województwa bardzo ważne są działania w sferze leczenia najmłodszych podejmowane przez Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Nie ma takiej osoby w województwie, która nie byłaby zainteresowana podnoszeniem jakości usług medycznych w tym szpitalu" - powiedział Sosnowski.

"Dostrzeżenie potrzeb tego szpitala świadczy o dobrej współpracy z samorządem. To jedyna taka placówka w makroregionie, leczy też pacjentów spoza województwa" - dodał rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop.

Dyrektor Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego, Jerzy Szarecki, przypomniał, że placówka w ubiegłym roku obchodziła 20-lecie istnienia. Jej budynek wymaga przebudowy i dostosowania do obecnych wymogów.

"Przebudowa będzie dotyczyła wszystkich oddziałów łóżkowych, przede wszystkim tych obszarów, gdzie są hospitalizowane małe dzieci. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić znacznie lepsze warunki przebywającym tam pacjentom i ich rodzicom, którzy będą mogli opiekować się swoimi dziećmi" - zapowiedział Szarecki.

Część sal, w których przebywają dzieci, zostanie powiększona, przybędzie toalet, wymienione zostaną instalacje.

Rozpoczęto już postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę przebudowy. Remont ma się zakończyć w 2020 r.

Prace budowalne będą prowadzone bez zamykania szpitala, w kilku etapach. "Poszczególne oddziały będą częściowo przenoszone. Dzieci, mali pacjenci, nie mogą na tym stracić, liczba udzielanych świadczeń nie zostanie zmniejszona" - zapewnił Szarecki.

Szpital liczy obecnie 411 łóżek i ich liczba się nie zmieni. Ma się na zwiększyć liczba przyjmowanych pacjentów. Obecnie hospitalizowanych rocznie jest tu około 30 tys. osób, po remoncie ma ich być 32 tys. rocznie.

Około 1,5 mln zł zostanie przeznaczonych na zakup nowego sprzętu i aparatury, przede wszystkim dla potrzeb genetyki klinicznej, onkologii i hematologii. "Planujemy też zakupy nowego sprzętu z innych programów" - zaznaczył Szarecki

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie