Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi ma nowy budynekPAP - 21-01-2021 10:45


Do użytku oddano nowy budynek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Będzie tam Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe z zapleczem łóżkowym i diagnostycznym, a także lądowisko dla śmigłowców.

Obiekt stoi przy ul. Żeromskiego 113 za budynkiem głównym szpitala im. WAM. Połączony jest z nim łącznikiem.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska wyjaśniła, że Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe to sześciokondygnacyjny budynek - z jedną kondygnacją podziemną i pięcioma nadziemnymi. Na jego dachu jest lądowisko dla helikopterów ratunkowych. W projekcie przewidziano patio i wychodzące na nie tarasy mające doświetlać wnętrze i pełnić funkcję rekreacyjną dla personelu i pacjentów. Wnętrza szpitala zdobią wielkoformatowe fototapety i zdjęcia najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Łodzi.

"Dużym wyzwaniem projektu okazało się wpisanie nowego budynku w istniejącą tkankę szpitala oraz umiejętne połączenie go z istniejącą infrastrukturą i zabudową, zwłaszcza że obiekt widnieje w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków" - poinformowała Orłowska.

Dyrektor szpitala im. WAM Monika Domarecka podkreśliła, że stworzenie centrum jest odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców łodzi i całego regionu łódzkiego.

"Nowoczesny szpital, oparty na innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach, daje nie tylko komfort pacjentom, ale również pracującym tam specjalistom" - powiedziała.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego przypomniała, że szpital im. WAM ma wieloletnie doświadczenie w kilkunastu kluczowych dziedzinach medycyny, a w swojej strukturze unikatowe w skali regionu kliniki - chirurgii szczękowo-twarzowej czy chirurgii ręki.

"Tutaj trafiają pacjenci z urazami wielonarządowymi, często wymagający zabiegów, w których uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin. Stworzenie zintegrowanego centrum zabiegowego, a co za tym idzie zcentralizowanie niezbędnych elementów szpitalnej infrastruktury - bloku operacyjnego czy OIOM-u - usprawni organizację pracy i podniesie efektywność udzielanej pomocy medycznej" - powiedziała Orłowska.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek stwierdził, że szpital im. WAM jako szpital kliniczny pełni ważną rolę w nauczaniu przyszłej kadry medycznej.

"Nowa inwestycja znacznie poprawi warunki prowadzenia zajęć klinicznych. Studenci będą mieli do dyspozycji sale wykładowe z prawdziwego zdarzenia, z których jedna ma przeszklony balkon i możliwość obserwacji operacji w czasie rzeczywistym" - powiedział prof. Kordek.

Budowa Centrum pochłonęła 125 mln zł. Pieniądze pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (49 mln zł) i Ministerstwa Zdrowia (33 mln zł). Pozostałe 43 mln zł wyłożył szpital.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów to jeden z trzech szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wieloprofilowa placówka zabiegowa świadczy usługi o charakterze ponadregionalnym. Jej pacjenci to najczęściej osoby starsze, a ze względu na wieloletnie tradycje wojskowe także kombatanci i inwalidzi wojenni.

Szpital położony jest w centrum miasta, u zbiegu ważnych traktów komunikacyjnych.

"Koncentracja wielu dyscyplin medycznych, w tym kilku zabiegowych, w jednej lokalizacji, stanowi ogromny potencjał w kontekście kompleksowego zabezpieczenia medycznego ważnych wydarzeń w regionie, w tym np. masowych imprez sportowych" - powiedziała Orłowska. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/