REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie mieć fotowoltaikę na dachach

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2021 14:22
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie mieć fotowoltaikę na dachach
Na budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstaną instalacje fotowoltaiczne. fot. Shutterstock

Na budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstaną instalacje fotowoltaiczne. Będzie to jedna z największych tego typu instalacji na budynku użyteczności publicznej w mieście.

REKLAMA

  • Na pięciu budynkach i trzech akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zainstalowane zostaną instalacje fotowoltaiczne.
  • Jak podkreśliły władze uczelni, to jedna z największych instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej w Poznaniu.
  • Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października tego roku.
  • Produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik poinformowała w poniedziałek, że planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz - jak wskazała - "po raz pierwszy w Poznaniu modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne".

Przeczytaj także >> SUD Architekt z wielkomiejskim projektem na poznańskim Łazarzu. W planach mixed-use i rewitalizacja

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października tego roku, a produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

Zastępca Kanclerza ds. technicznych UPP Marek Klimecki zaznaczył, że "instalacja fotowoltaiczna zostanie tak zaprojektowana, aby inteligentnie zarządzać energią poprzez system, który koordynuje pracę modułów oraz falowników fotowoltaicznych".

"Dzięki temu wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2" - podkreślił.

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na budynku Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, oraz na budynkach domów studenckich "Jurand", "Danuśka" i "Maćko".

Według kanclerza uczelni Roberta Fabiańskiego, inwestycja poza oczywistymi korzyściami finansowymi i środowiskowymi ma również promować tego typu ekologiczne rozwiązania.

"W czasach, kiedy priorytetem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, bardzo ważnym jest wdrażanie innowacyjnych metod pozyskiwania energii przez duże podmioty jak nasz Uniwersytet" - wskazał.

Dodał, że jedną z realizowanych już tego typu inwestycji jest działanie nowoczesnej biogazowni UPP w Zakładzie doświadczalnym w Przybrodzie, pozwalającej na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,8 tys. ton rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne na budynkach uczelni wykona wyłoniona w przetargu firma ML System S.A. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agt/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie