×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ursynów z nowym parkiem kieszonkowym

  • Autor: UM Warszawa
  • 24 lis 2022 11:09
Ursynów z nowym parkiem kieszonkowym
Przy alei KEN w Warszawie pojawiło się nowe miejsce do wypoczynku pełne zieleni, fot. UM Warszawa

Przy alei KEN w Warszawie pojawiło się nowe miejsce do wypoczynku pełne zieleni. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego powstał tam park kieszonkowy. Do końca roku w Warszawie zostanie oddanych jeszcze pięć takich miejsc.

REKLAMA

Park powstał na powierzchni ponad 1500 mkw. przed wejściem do Multikina. Jego układ wyznaczają trzy placyki połączone falującą alejką główną oraz podwójnym szpalerem 20 okazałych lip o obwodzie pni 25-30 cm. Na nowym terenie zieleni pojawiło się kilka ławek warszawskich. Nie zabrakło też koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców, także dla osób z niepełnosprawnościami.

Drzewa to nie jedyna nowa zieleń w tym miejscu. Łącznie posadzono około 10 tys. roślin - bylin, krzewów i roślin cebulowych. Każdy z placyków podkreślony został rabatą kwitnących bylin: rudbekii, szałwii, gaur, krwawników. Wzdłuż alejki głównej ciągną się rabaty trawiasto-bylinowe, a za nimi połacie prosa z werbeną patagońską. 

Zachowano niemal cały istniejący żywopłot z ligustru. Wzdłuż al. KEN posadzono też róże okrywowe i derenie, które izolują użytkowników terenu od ruchliwej ulicy. Rośliny dobrano tak, by były atrakcyjne nawet zimą – o tej porze roku walor estetyczny stanowią czerwone pędy berberysów na tle ozdobnych traw.

Teren przy alei KEN zagospodarowano w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Pocket Parki dla Warszawy”. Budowę  nowego terenu zieleni nadzorował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za projekt była odpowiedzialna Urszula Michalska (kształtownia.pl), a realizacji podjęła się firma AG-Complex.  

Parki kieszonkowe w Warszawie

Park kieszonkowy na Ursynowie jest już trzecim udostępnionym mieszkańcom przez Zarząd Zieleni w tym roku. Pierwsze dwa „pocket parki” powstały: na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską. Podobnie jak ten przy al. KEN, oba poprzednie tereny  zieleni stworzono w ramach budżetu obywatelskiego. 

Parki realizują firmy: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.

Podobał się artykuł? Podziel się!