REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

V.Offices z kolejną nominacją

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lut 2018 13:09
V.Offices z kolejną nominacją
fot. mat. pras.
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją

Powstający w Krakowie biurowiec V.Offices, projektu pracowni architektonicznej Iliard, otrzymał dwie nominacje do miana najbardziej ekologicznego budynku zaprojektowanego w 2017 roku na świecie. Nagrody przyznaje BRE Global (Building Research Establishment) – organizacja, która opracowała system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Werdykt poznamy w marcu.

REKLAMA

Międzynarodowe, doroczne nagrody BREEAM honorują inwestycje zaprojektowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie. Wśród nominowanych w tegorocznej edycji konkursu (który dzieli się łącznie na 17 kategorii) znalazł się krakowski biurowiec V.Offices, zaprojektowany przez pracownię Iliard Architecture & Project Management dla AFI Europe Polska. Jako jeden z sześciu na całym świecie powalczy on o nagrodę w kategorii „Projekt Komercyjny (Design)”. Znalazł się również wśród 6 kandydatów pretendujących do Nagrody Regionalnej – miana najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie jest to przypadek. Powstający właśnie nieopodal głównego dworca kolejowego w Krakowie obiekt już na etapie projektowym otrzymał ocenę BREEAM na poziomie „Outstanding” (dokładnie 90,57%). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej. V.Offices ma zatem duże szanse, aby swoje nominacje przekuć w wygraną. Czy tak się stanie, przekonamy się 6 marca 2018 roku podczas specjalnej gali, która odbędzie się w Londynie.

Globalne ocieplenie, problem smogu, który dotyka coraz więcej miast na całym świecie, niedobory wody, czy w końcu chęć ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. To powody, dla których dbałość o ekologię wkracza na coraz szersze pola. Również do architektury. Budynki użyteczności publicznej, biurowe czy mieszkalne projektuje się dzisiaj z użyciem technologii i rozwiązań, których celem jest oszczędzanie zarówno portfela właściciela, jak i przyrody. Nisko- lub wręcz zeroemisyjność biurowców czy domów jest obecnie coraz silniejszym trendem. Oceną jak największej wydajności proekologicznej budynków zajmuje się międzynarodowy asesor BRE Global. Przyznanie przez organizację wysokiej noty – jeszcze na etapie projektu i później, po oddaniu budynku do użytku – jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora. 

Jak komentuje Andrzej Gacek, architekt prowadzący nominowany projekt z ramienia pracowni Iliard: – Największym wyzwaniem podczas naszej pracy nad V.Offices było połączenie wymagań inwestora z wymaganiami BREEAM, bo już od samego początku chcieliśmy uzyskać możliwie jak najwyższy wynik certyfikacyjny. Dużo punktów udało się zdobyć poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. Ważne było też pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji inwestycji, która – trzeba przyznać – jest świetna, ale jednocześnie pociąga za sobą konieczność podejmowania odważnych decyzji. Na to wszystko nakładały się m.in. wymogi wynikające choćby z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tym bardziej cieszymy się, że projekt uzyskał tak wysoki wynik podczas certyfikacji, a teraz jeszcze otrzymał dwie nominacje do nagród BREEAM.

– V.Offices wyznacza nowy kierunek projektowania i nowe eko-standardy, nie tylko w Polsce. To pierwszy projekt z tak wysoką notą BREEAM w naszym regionie – tłumaczy Łukasz Koziana, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard, odpowiedzialnej za projekt. – Nie byłoby tego sukcesu bez ogromnego zaangażowania i otwartości inwestora, AFI Europe Polska. Zadanie, jakie otrzymaliśmy do wykonania, było jasne. W Krakowie miał powstać wyjątkowy pod względem ekologicznych rozwiązań i wyróżniający się na tle kraju budynek. Wierzę, że docenią go jego przyszli najemcy i użytkownicy, ale także mieszkańcy Krakowa – choćby ze względu na otwarty dla wszystkich gości, zielony dziedziniec – dodaje.

Nazwa V.Offices to nawiązanie do bryły budynku, przypominającej kształtem literę „V”. Ale również do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very” pod każdym względem: ekologii, lokalizacji, elastyczności powierzchni czy estetyki.

Już sama lokalizacja budynku była wystarczającym powodem, aby w sposób szczególnie odpowiedzialny podejść do kwestii jego oddziaływania na środowisko. V.Offices powstaje w Krakowie przy al. 29 Listopada, w samym centrum jednego z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, projektanci Iliard zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań.

– Ponadstandardowym elementem wyróżniającym V.Offices jako budynek zrównoważony i ekologiczny, jest jego interakcja z najbliższym otoczeniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna w Krakowie jest jakość powietrza, ze względu na częste zjawisko smogu. Wychodząc temu problemowi naprzeciw, projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wyjątkowa lokalizacja budynku w centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP, ma szansę zmotywować wielu jego użytkowników do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem. W uzupełnieniu powyższych zalet wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych, co bez wątpienia sprawi, że V.Offices znacząco zmniejszy emisję spalin do atmosfery. Dodatkowo na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek V.Offices odbyło się 17 października 2017. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie