REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W 2022 r. otworzy się Podkarpackie Centrum Nauki szkicu F-11

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2022 10:55
W 2022 r. otworzy się Podkarpackie Centrum Nauki szkicu F-11
W 2022 r. otworzy się Podkarpackie Centrum Nauki szkicu F-11, fot. shutterstock

W pierwszym kwartale przyszłego roku otwarte ma zostać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, którego budowa już się zakończyła w Jasionce koło Rzeszowa. Za projektem architektonicznym stoi pracownia F-11.

REKLAMA

  • Na początku 2022 r. w Jasionce ma zostać otwarte Podkarpackie Centrum Nauki.
  • Obecnie trwa montaż m.in. ekspozycji, które będą prezentowane w Centrum.
  • Koszt budowy PCN wyniesie w sumie 94 mln zł, z tej kwoty 76 mln to unijne dofinansowanie.

O postępie prac poinformowano w piątek na konferencji prasowej w siedzibie PCN w Jasionce.

W spotkaniu z mediami uczestniczyła m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która podkreśliła, że Podkarpacie jest jednym z sześciu regionów, w który powstają takie centra nauki. Zaznaczyła, że w powstawaniu tego typu obiektów dużą rolę odgrywają środki z unijne.

- Czekamy, aby te spektakularne rozwiązania, które tutaj zostaną zaprezentowane odnalazły się w gospodarce, bo dzisiaj nie wystarczy tylko i wyłącznie uzbrajać tereny inwestycyjne i udostępniać je przedsiębiorcom. Dzisiaj trzeba stawiać na takie rozwiązania, jak PCN, abyśmy ten zalążek innowacji, biznesu, mieli od najmłodszych lat, abyśmy budowali w dzieciach świadomość innowacji - dodała.

Wiceminister wyraziła zadowolenie, że obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Cieszę się również, że z PCN będą mogli korzystać również seniorzy - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Budowa PCN już się zakończyła, obecnie trwa jego wyposażanie. Obecny na konferencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że w piątek w obiekcie odbyło się posiedzenie zarządu województwa poświęcone tej inwestycji.

- Podkarpackie Centrum Nauki to nie tylko budynek, to także wyposażenie, ludzie, to inicjatywa i aktywność wielu środowisk, które zajmowały i zajmują się w dalszym ciągu popularyzacją nauki i innowacji. Prawie sto milionów złotych zostało wydane na to całe przedsięwzięcie, które jest zlokalizowane w obszarze aktywności gospodarczej - powiedział Ortyl.

Obecnie sale centrum są wyposażane w instalację do popularyzacji nauki, w szczególności w obszarach związanych z inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia, wśród których jest m.in. lotnictwo i motoryzacja.

Jak mówił zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, który jest odpowiedzialny za PCN, Tomasz Michalski, obiekt powinien być gotowy do końca br.

- Nie widzimy żadnych zagrożeń, co do zakończenia tego projektu do końca roku, bo nie ukrywamy, że chcemy ten obiekt, jak najszybciej otworzyć i udostępnić dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o świecie. Podpisaliśmy umowę na wyposażenie informatyczne, jesteśmy po kolejnych postępowaniach, jeżeli chodzi o wyposażenie laboratoriów, czy dostawę mebli. Pozostały nam dwie rzeczy, to jest system biletowy oraz mobilne planetarium, za pomocą którego chcemy wzmocnić naszą siłę oddziaływania w województwie - podał Michalski.

Jego zdaniem PCN co roku może odwiedzać nawet ok. 300 tys. osób. Obiekt ma być udostępniony dla zwiedzających w I kwartale przyszłego roku.

Wystawy i ekspozycje, które znajdować się będą w Centrum obejmować będą ponad 200 interaktywnych eksponatów.

Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy "makroobszary" identyfikowane pod hasłami: "Świat Wokół Nas", "Nasza Cywilizacja", "My, Ludzie".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie