×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W 2023 r. bielski sąd rejonowy przeniesie się do zabytku

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 11:42
W 2023 r. bielski sąd rejonowy przeniesie się do zabytku
W 2023 r. bielski sąd rejonowy przeniesie się do zabytku, fot. shutterstock

W drugim kwartale przyszłego roku oddana do użytku ma zostać nowa siedziba sądu rejonowego w Bielsku-Białej. Będzie się mieściła w zabytkowym budynku, który jest rozbudowywany od 2020 r.

REKLAMA

- Prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym i nie ma opóźnień w ich realizacji. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest w drugim kwartale 2023 r. - powiedział sędzia Jarosław Sablik.

Nowa siedziba sądu powstaje w zabytkowym budynku z końca XIX w. Całość znajduje się w bezpośredniej bliskości aresztu. Przed 1989 r. w budynku mieścił się KW PZPR, a po rozwiązaniu partii komunistycznej jedno z liceów ogólnokształcących. Władze miasta przekazały budynek dla potrzeb sądu w 2015 r.

Prace rozpoczęły się wiosną 2020 r. Realizuje je firma Arco System z Oświęcimia. W przetargu wyceniła pracę na 53,8 mln zł. Stronę finansową zabezpieczyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

W nowej siedzibie sądzeniem zajmie się ok. 20 sędziów. Pracować tu będzie także ponad 150 osób. Zlokalizowane zostaną w jednym miejscu rozrzucone dotychczas po mieście wydziały: karne, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz biuro obsługi interesanta. Powstanie 14 sal rozpraw.

Dzięki inwestycji bielski sąd nie będzie musiał wynajmować prywatnego obiektu, co czyni teraz w przypadku jednego z wydziałów karnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie