×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne

  • Autor: PAP
  • 21 kwi 2022 15:10
W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne
W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne, fot. shutterstock

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchomi ośrodku szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej (PRz) w Bezmiechowej obserwatorium kosmiczne. Głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi.

REKLAMA

W czwartek w Rzeszowie podpisane zostało porozumienie w sprawie budowy obserwatorium.

Jak powiedział w czasie uroczystości rektor PRz Piotr Koszelnik, podpisanie dokumentu jest dla uczelni niezwykle ważne.

"Jesteśmy postrzegani jako uczelnia ukierunkowana na rozwój w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. To obszary priorytetowe dla województwa podkarpackiego, to inteligentne specjalizacje regionu. Wierzę, że nasze zasoby i potencjał w ramach tej współpracy zostaną w pełni wykorzystane. Kluczowym elementem tej współpracy będzie aparatura do obserwacji kosmosu umieszczona na terenie naszego ośrodka w Bezmiechowej" - dodał.

W ocenie rektora, Bieszczady to optymalne miejsce, jeśli chodzi o obserwacje kosmiczne.

Podpisane porozumienie zakładała, że POLSA zapewni przeprowadzenie prac budowlanych oraz instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji przestrzeni kosmicznej.

Prezes POLSA Grzegorz Wrochna podkreślił w Rzeszowie, że dzisiaj kosmos to przede wszystkim nowa, rozwijająca się bardzo dynamicznie gałąź gospodarki. Dodał, że technologie kosmiczne wykorzystuje się już m.in. w rolnictwie, leśnictwie i planowaniu przestrzennym.

"W tym celu wystrzeliwanych jest coraz więcej satelitów, dlatego musimy monitorować ruch kosmiczny, żeby się satelity nie zderzały, albo nie wchodziły w ziemską atmosferę. Już mówi się o kontroli ruchu kosmicznego tak, jak dzisiaj mamy kontrolę ruchu lotniczego" - dodał.

Wrochna podkreślił, że z teleskopu w Bezmiechowej będą mogli korzystać studenci do m.in. obserwacji satelitarnej czy astronomicznej.

Zdaniem prezesa POLSA, porozumienie otwiera również możliwość do szerszego kształcenia studentów dla potrzeb przemysłu kosmicznego.

Głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi.

W ocenie prezesa POLSA, nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych.

Wrochna zapowiedział, że obserwatorium powinno powstać w ciągu kilku miesięcy. W pierwszej fazie powstanie jedna kopuła, w której umieszczony zostanie teleskop, który jest już gotowy. Dodał, że w Bezmiechowej w ośrodku PRz jest w sumie miejsce dla czterech kopuł. "Być może w przyszłości pojawią się tam kolejne teleskopy" - mówił.

W ocenie Wrochny ważniejszym aspektem niż sama budowla jest to, że do prac przy obserwacji kosmosu zaangażowana zostanie uczelnia i jej studenci. "To nie będzie jakaś duża inwestycja infrastrukturalna, bazujemy na budynkach, które już istnieją w Bezmiechowej. Teraz musimy podciągnąć prąd, internet i umieścić tam teleskop. Cała obsługa urządzenia będzie zdalna, z wyjątkiem prac remontowych czy ulepszeń" - powiedział prezes POLSA.

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli również wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!