REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Białymstoku zostanie posadzonych 230 dębów

  • Autor: PAP
  • 30 kwi 2021 14:02
W Białymstoku zostanie posadzonych 230 dębów
W Białymstoku zostanie posadzonych 230 dębów, fot. shutterstock

230 sadzonek dębów przygotowały władze Białegostoku w związku z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W piątek każdy zainteresowany mieszkaniec mógł odebrać swoje drzewko.

REKLAMA

Dęby w Białymstoku tworzą symboliczny pomnik Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja. Zielony pomnik powstał w Białymstoku na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Po wojnie był zapomniany, ale kilkanaście lat temu stanął tam kamień pamiątkowy i uzupełniono krąg drzew. Przed laty przyrzeczenie harcerskie w tym miejscu składał ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który pochodził z Białegostoku.

W piątek w południe w sąsiadującym z Parkiem Konstytucji 3 Maja, Parku Planty, rozpoczęła się akcja rozdawania mieszkańcom dębów.

"Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozdamy dzisiaj (w piątek) 230 dębów i będzie je można posadzić w swoich ogródkach po prostu po to, aby upamiętniały ten dzień" - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Powiedział, że w tym roku, w związku z pandemią, majowe święta będą obchodzone inaczej niż zwykle. "Dlatego też proponujemy celebrowanie tych świąt w taki sposób, aby można było zachować i dystans społeczny, i nie narażać się ani innych na to, żeby się zarazić i zachorować" - mówił Truskolaski.

1 maja, w 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, miasto zostanie udekorowane polskimi i unijnymi flagami, odegrany zostanie też hymn UE "Oda do wolności". 2 maja, w Święto Flagi, zostanie podniesiona flaga na maszcie przy pomniku Piłsudskiego, odegrany zostanie hymn Polski.

Nie będzie tradycyjnych uroczystości z udziałem mieszkańców 3 maja przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Władze miasta, a także województwa złożą tam kwiaty. Wieńce zostaną też złożone przy obelisku Konstytucji 3 Maja, tzw. zielonym pomniku.

W ramach obchodów miasto przygotowało też m.in. cztery tysiące biało-czerwonych kokard, które będzie można odebrać ze specjalnych stojaków rozstawionych w centrum miasta 2 i 3 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie