×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W budynku dworca w Rzeszowie odkryto modernistyczną mozaikę z kamienia

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2023 10:29
W budynku dworca w Rzeszowie odkryto modernistyczną mozaikę z kamienia
W budynku dworca w Rzeszowie odkryto modernistyczną mozaikę z kamienia, fot. shutterstock

Mozaikę z lat 60-tych XX w. wykonaną z kamienia, odkryto podczas prac remontowo-budowlanych w budynku dworca PKP w Rzeszowie. Odsłonięta dekoracja ścienna jest najcenniejszym, zachowanym w całości, elementem wnętrza dworca z okresu modernizmu.

REKLAMA

Jak poinformował na swojej stronie podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu interesującą dekorację ścienną odsłonięto w sali dawnej restauracji przebudowywanego budynku dworca PKP. Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel (informel z jęz. francuskiego - sztuka bezkształtna, bez formy. Termin określający rodzaj malarstwa współczesnego, które powstało w latach 50-tych XX wieku).

- Wykorzystano w niej kamienie, materiał ogólnie dostępny, uważany za małowartościowy i przypadkowy. Całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne przeplata się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami - opisała mozaikę Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.

Dekoracja została wykonana z wielobarwnych kamieni, tzw. otoczaków, nasączonych olejami po to, aby zachowały w ścianie swój naturalny połysk i kolor mokrego kamienia.

Wiącek-Lach dodała, że fragmenty polichromowane zostały wykonane w technice olejnej, przy użyciu naturalnych pigmentów ziemnych, takich jak: ochra, ugier i umbra. "Powierzchnię obiektu zabezpieczono warstwą werniksu damarowego, który po latach drastycznie pociemniał i spowodował zmianę pierwotnej kolorystyki" - wyjawiła konserwator.

Podkreśliła jednocześnie, że odkryta mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów, zrealizowanych i zachowanych do dzisiaj na terenie Rzeszowa. "Forma oraz technologia wykonania kompozycji oddaje charakter i idee sztuki modernistycznej" - zwróciła uwagę.

Zapewniła, że planowana jest konserwacja techniczna i estetyczna obiektu, służąca zahamowaniu procesu destrukcji oraz przywróceniu jego pierwotnych walorów estetycznych.

- Ponowna ekspozycja mozaiki jest zgodna z założeniami przebudowy dworca PKP, która ma na celu przywrócenie obiektowi modernistycznego charakteru. Mozaika stanowi najcenniejszy, zachowany w całości, element dekoracyjny wnętrza dworca z tego okresu - stwierdziła Wiącek-Lach.

Zaznaczyła, że nie jest znany ani autor projektu ani jego wykonawca, jednak ze względu na jego charakterystyczne cechy, takie jak zastosowane materiały oraz łączenie mozaiki z malarstwem ściennym, należy przypuszczać, że twórcami kompozycji byli Hanna i Gabriel Rechowiczowie.

- Tworzyli oni w dobie modernizmu, a ich monumentalne mozaiki oraz polichromie dekorowały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tego okresu, takie jak "Dom Chłopa" oraz Supersam w Warszawie - przekazała Wiącek-Lach.

Wskazała też, że przykładem twórczości tych artystów była do niedawna mozaika i polichromia w sali koncertowej oraz na elewacji zewnętrznej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Przebudowa budynku dworca to jeden z elementów większej inwestycji - budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (RCK). Wartość inwestycji to blisko 74 mln zł.

Budowa RCK składa się z trzech zadań. Oprócz przebudowy budynku dworca to także przebudowa pl. Dworcowego i budowa pod nim parkingu podziemnego dla ponad 100 samochodów oraz miejsc postojowych dla taksówek i rowerów, a także przebudowa układu drogowego w rejonie dworca PKP. Budowa RCK ma potrwać do drugiej połowy 2023 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie