×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Centrum Hewelianum otwarto odrestaurowaną Wozownię Artyleryjską

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 19 cze 2018 16:25
  • Zaktualizowano: 19 cze 2018 16:26
W Centrum Hewelianum otwarto odrestaurowaną Wozownię Artyleryjską
fot. unsplash

W gdańskim Centrum Hewelianum służącym popularyzacji nauki, otwarto odrestaurowaną kosztem 10 mln zł Wozownię Artyleryjską. Zabytkowy 150-letni budynek będzie służył jako centrum konferencyjno-wystawowe. Znajdzie się tu m.in. ekspozycja biologiczna.

REKLAMA

Prace w Wozowni Artyleryjskiej trwały ponad rok. W ich trakcie - obok remontu kapitalnego całego czterokondygnacyjnego (wraz z poddaszem) obiektu, przeprowadzono także prace konserwatorskie przy szeregu oryginalnych elementów. Odrestaurowano m.in. drewniane elementy konstrukcyjne Wozowni. Odtworzono też czworo - także drewnianych, dużych wrót prowadzących do wnętrza.

Efekt prac przeprowadzonych przy zabytkowym obiekcie zaprezentowano na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek.

Jak poinformował w jej trakcie dyrektor Centrum Hewelianium Paweł Golak, we wnętrzu budynku, na jego parterze, znajdzie się restauracja działająca pod szyldem "Wozownia gdańska". Z kolei na piętrach urządzono salę konferencyjną oraz mniejsze pomieszczenia, które służyć będą do zajęć warsztatowych i prezentacji wystaw. Wśród tych ostatnich znajdzie się ekspozycja wyjaśniająca budowę i działanie ludzkiego organizmu.

Wraz z otwarciem Wozowni gospodarze Centrum przygotowali specjalny projekt mapingu czyli barwnych animacji, które wyświetlane będą wieczorami na ścianach obiektu. Premierowy pokaz zaplanowano na 29 czerwca.

W trakcie prezentacji wyremontowanej Wozowni dyrektor Centrum Hewelianum podpisał też porozumienie o współpracy między tą instytucją a Lasami Państwowymi. "Leśnicy mają problem z przebiciem się do mieszkańców miast z informacji dotyczącymi ich działalności. Chcemy pokazać ludziom naocznie, że lasy produkują asortyment, który jest magazynem tlenku węgla - tutaj będziemy mogli pochwalić się tym, co robimy" - powiedział po podpisaniu umowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek.

Budynek Wozowni Artyleryjskiej powstał w latach 70 XIX wieku. Wzniesiono go na potrzeby pruskiego wojska, któremu służył do przechowywania lawet armatnich i innych konstrukcji pomocnych w transportowaniu sprzętu artyleryjskiego. Jest to jedyny z całego zespołu obiektów na terenie Fortów, wykonany w konstrukcji szkieletowej.

Środki na modernizację Wozowni pochodziły z budżetu miasta Gdańska (ponad 5 mln zł) oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (blisko 5 mln zł).

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Gospodaruje ono zespołem historycznych obiektów położonych w ścisłym centrum Gdańska - na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym ponad 20 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych schronów, kaponier, składnic amunicji, budynków koszarowych itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.

Dawne militarne obiekty w ostatnich latach sukcesywnie remontowano urządzając w nich kolejne wystawy adresowane głównie do dzieci i młodzieży. Dziś w Centrum Hewelianum oglądać można m.in. wystawy prezentujące historię samych fortów, poświęcone fizyce i astronomii, w tym energii oraz ruchowi czy przybliżające najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące siedmiu ziemskich kontynentów.

Centrum dysponuje też mobilnym planetarium składającym się z dmuchanej kopuły mającej średnicę sześciu metrów i mogącym pomieścić około 30 osób.

Jak przypomniał w trakcie wtorkowej konferencji Golak, w najbliższych latach Centrum Hewelianum czeka jeszcze kilka dużych przedsięwzięć związanych z rewitalizacją zabytkowych obiektów. Remonty i prace konserwatorskie zaplanowano m.in. w czterech zabytkowych budynkach stanowiących część dawnego zespołu szpitala Bożego Ciała. Obiekty te mają zostać zaadaptowane na potrzeby edukacyjne i noclegowe. Podobne prace przejdzie też Dom Zdrojowy w gdańskim Brzeźnie, w którym znajdzie się zielona szkoła i Centrum Edukacji Ekologicznej.

W tym roku na terenie Centrum Hewelianum rozpocznie się również budowa stacjonarnego planetarium, Będzie to jedyny taki obiekt w Polsce znajdujący się pod ziemią: zostanie on wbudowany w istniejący nasyp będący elementem dawnych umocnień. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie