×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W centrum Krakowa powstaje nowy park. Będzie dużo zieleni i zbiorniki na deszczówkę

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2021 16:36
W centrum Krakowa powstaje nowy park. Będzie dużo zieleni i zbiorniki na deszczówkę
W Krakowie rozpoczynają się prace przy parku im. Wisławy Szymborskiej, który powstanie w miejsce dawnego parkingu między ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów. fot. Shutterstock

Rozpoczęły się prace przy budowie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie, który ma być zieloną enklawą dla mieszkańców okolicznych kamienic.

REKLAMA

  • W Krakowie rozpoczynają się prace przy parku im. Wisławy Szymborskiej, który powstanie w miejsce dawnego parkingu między ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów. 
  • Nowy park o powierzchni ok. 1 ha zostanie oddany do użytku w 2023 r., kiedy przypada 100. rocznica urodzin noblistki. Ma być zieloną enklawą przeznaczoną dla mieszkańców okolicznych kamienic.
  • W parku będą zbiorniki na deszczówkę.
  • Inwestycja ta będzie po części finansowana w ramach budżetu obywatelskiego.

"Park będzie bardzo zielony i przyjazny mieszkańcom. Wydaje się, że osoby, które mieszkają w centrum Krakowa, mają dla siebie przestrzeń, którą są Planty czy Park Krakowski, ale bardzo brakowało im miejsca spotkań, gdzie mogłyby odbywać się święta dzielnicy i gdzie mogliby wypocząć, bo na Plantach jest tłoczno, szczególnie w pogodne dni" - mówił PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Teren został już przekazany wykonawcy. Przebadają go archeolodzy, a na początku stycznia rozpocznie się pierwszy etap prac, polegający na usunięciu asfaltowych płyt byłego parkingu. Później zostanie wymieniony grunt i wyremontowany zabytkowy mur, który będzie otaczał przyszły park.

Oprócz dużej liczby roślin, ławek i miejsc do odpoczynku, w parku będą zbiorniki na deszczówkę.

Budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim w 2019 r. Konsultacje społeczne dotyczące projektu odbyły się w kwietniu 2020 r. Cała inwestycja ma kosztować 6-7 mln zł, a pierwszy etap prac - ok. 3 mln zł.

Jak mówił Piotr Kempf, w sferze projektowej jest niewielki pawilon od strony ulicy Karmelickiej - pawilon poezji, gdzie będzie można poznać twórczość Wisławy Szymborskiej, ale to osobna inwestycja.

Na terenie, na którym powstaje park, w XIX w. znajdował się plac apelowy przy koszarach austriackich. Ten rejon objęty jest opieką Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion

wos/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie