REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W centrum Radomia staną rzeźby przedstawiające m.in. maszynę do szycia i "sofiksy"

  • Autor: PAP
  • 13 sie 2018 09:30
fot. pixabay.com

Małe rzeźby z brązu przedstawiające m.in. legendarne maszyny do pisania i szycia "Łucznik", aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, buty "sofiksy" zostaną ustawione na ulicach Radomia - tak zdecydowali mieszkańcy miasta.

REKLAMA

"Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

W jego ramach jeszcze w tym roku w centrum Radomia umieszczonych zostanie czternaście małych form rzeźbiarskich. Będą to odlewy m.in. maszyn do szycia i pisania - popularnych "Łuczników", produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych. Będzie też aparat telefoniczny, jaki przed laty produkowały Radomskie Zakłady Telefonów, a także rzeźba przedstawiającą kultowe buty "sofiks" - pierwsze polskie obuwie sportowe na rzepy, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Konrada Frysztaka, pomysł, który zostanie zrealizowany, spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. "Do zbierania eksponatów niezbędnych do wykonania odlewów włączyło się wiele środowisk. Część przedmiotów pozyskaliśmy od lokalnych rekonstruktorów, część udostępniły nam osoby prywatne, nawet z odległych zakątków kraju" - stwierdził Frysztak.

Odlewy, w skali jeden do jednego wykona rzeźbiarz Sławomir Micek. Koszt przedsięwzięcia to niespełna 130 tys. zł.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu wykonane zostanie m.in. całoroczne lodowisko. Sfinansowane zostaną również przejazdy osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne oraz zakup karetki pogotowia z nowoczesnym wyposażeniem. Powstanie też "Retropedia dla Radomia", będąca internetowym źródłem wiedzy o historii i zabytkach tego miasta. Informacje o zabytku uzyskuje się skanując kod QR z tabliczki na danym budynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie