W Charkowie zbudowano pierwszy schron przy przystanku komunikacji miejskiej. Schron jest wyposażony w monitoring i piasek na wypadek wybuchu pożaru. Pomieścić może 50 osób.
W schronie znalazły się kamera monitoringu, umożliwiająca obserwowanie sytuacji na pobliskiej ulicy, a także zapas piasku, który mógłby być wykorzystany do gaszenia ewentualnego pożaru. Na zewnętrznej ścianie budynku umieszczono napis "Charków - miasto-bohater".
Tego rodzaju bezpieczne przystanki z betonu zbrojonego powstaną w 25 miejscach na terenie Charkowa. Będzie w nich można także przeczekać alarm przeciwlotniczy - powiadomił mer miasta Ihor Terechow, cytowany przez Suspilne.
W połowie maja pojawiły się doniesienia o sukcesach ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa i odepchnięciu wojsk rosyjskich na odległość 3-4 km od terytorium Rosji. Później najeźdźcy odzyskali jednak kilka przyczółków w obwodzie charkowskim, co umożliwiło im wznowienie ostrzału miasta z powietrza i stanowisk artyleryjskich.
W trwających od tamtego czasu atakach na dzielnice mieszkalne w Charkowie, w tym przystanki komunikacji miejskiej, ginie ludność cywilna. W wyniku uderzeń rakietowych przeprowadzonych w środę wieczorem i czwartek rano śmierć poniosło co najmniej 17 osób.
Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, liczące przed inwazją blisko 1,5 mln mieszkańców, jest położony około 40 km od granicy z Rosją. (PAP)
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci