REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Cieszynie znaleźli fundament budynku. Może to być dawny ratusz

  • Autor: PAP
  • 21 lip 2022 09:00
W Cieszynie znaleźli fundament budynku. Może to być dawny ratusz
fot. Unsplash

Fundamenty dużego budynku znaleźli archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego podczas badań remontowanej płyty głównego Rynku w Cieszynie. Naukowcy przypuszczają, że są to relikty średniowiecznego ratusza.

REKLAMA

  • Archeolodzy znaleźli fundament budynku w Cieszynie; być może to dawny ratusz.
  • Naukowcy wskazali, że średniowieczny ratusz jest wzmiankowany w dokumencie księcia Kazimierza II z 9 sierpnia 1496 r.

Archeolodzy Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zrelacjonowali, że w ostatnim tygodniu udało się im odsłonić najstarszy poziom użytkowy, czyli średniowieczny bruk. "W trakcie jego czyszczenia, pomiędzy kamieniami, pracownicy znaleźli m.in. monety, biżuterię, podkowy, a także ostrogi żelazne. Na trakcie komunikacyjnym (obecnie ul. Szersznika - PAP) widoczne są koleiny, wyżłobione w bruku przez średniowieczne wozy" - podali.

Jagosz-Zarzycka i Borowski podkreślili, że na najciekawsze znaleziska natrafiono w środkowej części Rynku, przy fontannie św. Floriana. "Uwidoczniły się fundamenty kamienne o przebiegu na osi wschód-zachód i północ-południe. W pewnych miejscach mury przełożone są brukiem, przez co słabiej zarysowane, natomiast na zachód od fontanny widoczne są w całej okazałości" - poinformowali.

Mury na osi wschód-zachód mierzą 14 m, a na osi północ-południe ok. 6 m, przy czym część z nich to destrukt.

"Fundamenty są z wapienia. Ich rozpiętość sugeruje, że stał na nich jeden budynek znacznych rozmiarów lub kilka mniejszych połączonych ze sobą. Obiekty mogły być drewniane, aczkolwiek w ich otoczeniu znajdowana jest gotycka cegła palcówka i resztki dachówek. Wielkość i centralne położenie sugerują, iż mamy do czynienia z budynkiem lub budynkami wysokiej rangi, wielce znaczącymi dla średniowiecznych mieszczan cieszyńskich. Ostrożnie, aczkolwiek z pewnym przekonaniem możemy sądzić, że odkrywamy właśnie relikty średniowiecznego ratusza, być może z pomieszczeniami dla rzemieślników" - ocenili archeolodzy.

Naukowcy wskazali, że średniowieczny ratusz jest wzmiankowany w dokumencie księcia Kazimierza II z 9 sierpnia 1496 r., który mówi o tym, że po sprzedaży dwóch domów radzie miejskiej i urządzeniu w jednym z nich ratusza, m.in. stara siedziba władz zostanie rozebrana.

"Za słusznością naszych podejrzeń przemawia fakt, iż fundamenty są +przeplecione+ brukiem kamiennym, co znaczy, że po wyburzeniu ratusza, dla usprawnienia komunikacji (…) uzupełniono bruk w jego miejscu. Wykonany jest on mniej starannie niż jego starszy poprzednik. Pod brukiem, ułożonym po usunięciu budynku, znajduje się bruk średniowieczny z czasów funkcjonowania domniemanego ratusza" - podali archeolodzy.

W Cieszynie remont i przebudowa rynku trwa od miesiąca. Inwestycja będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok. Zanim jednak wejdą brygady remontowe miejsce badają archeolodzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie