×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W czasie Światowego Forum Miejskiego Metropolia poprowadzi laboratorium miejskie

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2022 15:15
W czasie Światowego Forum Miejskiego Metropolia poprowadzi laboratorium miejskie
W czasie Światowego Forum Miejskiego Metropolia poprowadzi laboratorium miejskie, fot. shutterstock

Laboratorium miejskie pod nazwą Metrolab poprowadzi w czasie Światowego Forum Miejskiego w Katowicach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Będzie to jedna z jedenastu otwartych stref tematycznych na terenie miasta, towarzyszących szczytowi miejskiemu.

REKLAMA

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" będzie 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej Światowe Forum Miejskie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Nową inicjatywą organizatorów są strefy tematyczne związane ze Światowym Forum Miejskim pod wspólnym szyldem +WUF w mieście+.

Będą to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. Wszystkie zlokalizowane będą w taki sposób, aby każdy w ciągu 15 minut mógł do nich dotrzeć pieszo, bez barier architektonicznych, z Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Strefę Metrolab przygotowuje zrzeszająca 41 miast i gmin regionu Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia. Zgodnie z informacjami GZM ma to być inauguracja projektu Metrolab - miejskiego laboratorium współpracy, otwartego na dialog o mieście i rozwiązywanie problemów. Laboratorium ma wspierać Metropolię m.in. w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego czy transportu.

Strefa Metrolab będzie działała w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (ul. Bankowa 11 A) od 26 do 30 czerwca. Będzie otwarta każdego dnia od godziny 10. do 21. W programie przygotowano wydarzenia, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. Podobnie, jak we wszystkich strefach "WUF w mieście", nie są wymagane akredytacje ani wcześniejsze zgłoszenia.

W niedzielę, pierwszego dnia obrad WUF, dorośli i dzieci będą wspólnie budowali miasto na 100 m kw., używając wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Codziennie eksperci będą tłumaczyli, jakie korzyści niosą łąki kwietne. Będzie można poznać zasady ich wysiewu i utrzymania. Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w pojemniku i zabrać ją do domu.

Każdego dnia na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze po ciekawych miejscach w Metropolii. Architekci i publicyści zabiorą chętnych do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość. Tematy wycieczek , to "Bytom od zadka", "Nieznana historia architektury Śląska", "Zapomniane Zagłębie" oraz "Spacer po awangardowych Tychach".

Przez pięć dni Metrolab ma być strefą inspiracji, wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań w tkance miejskiej. Przewidziano debaty dotyczące procesów metropolizacji, współmieszkalnictwa oraz rozwoju mikroturystyki w dużych organizmach miejskich. Uczestnicy warsztatów mają rozwiązywać problemy związane z budowaniem miast czy kreowaniem tzw. miast 15-minutowych.

W wydarzeniach strefy Metrolab wezmą udział architekci i urbaniści, prezydenci miast, przedstawiciele organizacji samorządowych, publicyści, naukowcy i aktywiści miejscy. O zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej będzie mówił autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych przestrzeni miejskich Gil Peñalosa.

W strefie Metrolab będzie można też spotkać m.in. architekta Przemo Łukasika, reportażystę i fotografa Filipa Springera oraz pisarkę oraz historyczkę Olgę Drendę czy autorkę książki "Spodek w Zenicie" Annę Syskę.

Dotąd na WUF w Katowicach zarejestrowało się 17 tys. osób. Organizatorzy akcentują, że Światowe Forum Miejskie to jedno z niewielu wydarzeń ONZ, do których dostęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych - jedynie na podstawie rejestracji, która trwa do 25 czerwca. Strefy "WUF w mieście" będą dostępne dla każdego, bez rejestracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie