
W 60-tysięcznym Chełmie, niedaleko granicy z Ukrainą, w hali po Tesco powstał niezwykły punkt schronienia dla uchodźców. Czemu niezwykły? Powstał nie tylko w ekspresowym czasie - w ciągu 2 dni stworzono konstrukcję umożliwiającą schronienie dla 638 ludzi, ale również dlatego, że do jego budowy wykorzystano... papier. Wszystko dzięki inicjatywie architekta Huberta Trammera, który zainspirował się dziełem laureata Nagrody Pritzkera - Shigeru Bana.
Na początku marca Hubert Trammer w porozumieniu z cenionym japońskim architektem Shigeru Banem zainicjowali stworzenie schroniska dla uchodźców z Ukrainy. Miejsce miało zostać stworzone w oparciu o autorskie rozwiązanie Japończyka będące systemem prywatnych boxów z papieru i tkanin.
I tak oto po kilku dniach intensywnej pracy w Chełmie, w dawnej hali Tesco, powstała konstrukcja z papierowych rur i kotar. W jej realizację zaangażowali się studenci architektury z Politechniki Wrocławskiej, a także wolontariusze z Warszawy i Gdańska. Oprócz Huberta Trammera, wśród architektów, którzy realizowali projekt znaleźli się: Jerzy Łątka, założyciel pracowni ARCHI-TEKTURA i Wojciech Kotecki z pracowni BBGK. Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z MiastoPracownia oraz Instytut Architektury przygotowują się do bliźniaczej realizacji w Krakowie.
Shigeru Ban, laureat Pritzkera, w 2016 r. w ramach wystawy "Robiąc użytek" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentował system papierowych ścian działowych dla ofiar kataklizmów. Dziś jego pomysł nabrał w Chełmie realnych kształtów.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński