×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W dawnym Tesco w Chełmie powstały pawilony dla uchodźców projektu Shigeru Bana. Są z... papieru

  • Autor: PropertyDesign.pl/ facebook.pl/hubert.trammer
  • Opublikowano: 14 mar 2022 09:55
W dawnym Tesco w Chełmie powstały pawilony dla uchodźców projektu Shigeru Bana. Są z... papieru
W dawnym Tesco w Chełmie powstały pawilony dla uchodźców projektu Shigeru Bana. Są z... papieru, fot. Facebook/ Hanna Dzielińska

W 60-tysięcznym Chełmie, niedaleko granicy z Ukrainą, w hali po Tesco powstał niezwykły punkt schronienia dla uchodźców. Czemu niezwykły? Powstał nie tylko w ekspresowym czasie - w ciągu 2 dni stworzono konstrukcję umożliwiającą schronienie dla 638 ludzi, ale również dlatego, że do jego budowy wykorzystano... papier. Wszystko dzięki inicjatywie architekta Huberta Trammera, który zainspirował się dziełem laureata Nagrody Pritzkera -  Shigeru Bana.

REKLAMA

Na początku marca Hubert Trammer w porozumieniu z cenionym japońskim architektem Shigeru Banem zainicjowali stworzenie schroniska dla uchodźców z Ukrainy. Miejsce miało zostać stworzone w oparciu o autorskie rozwiązanie Japończyka będące systemem prywatnych boxów z papieru i tkanin.

Czytaj także -> Projektowali w miastach, które teraz są niszczone. Oto najpopularniejsi ukraińscy architekci

I tak oto po kilku dniach intensywnej pracy w Chełmie, w dawnej hali Tesco, powstała konstrukcja z papierowych rur i kotar. W jej realizację zaangażowali się studenci architektury z Politechniki Wrocławskiej, a także wolontariusze z Warszawy i Gdańska. Oprócz Huberta Trammera, wśród architektów, którzy realizowali projekt znaleźli się: Jerzy Łątka, założyciel pracowni ARCHI-TEKTURA i Wojciech Kotecki z pracowni BBGK.  Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z MiastoPracownia oraz Instytut Architektury przygotowują się do bliźniaczej realizacji w Krakowie.

Shigeru Ban, laureat Pritzkera, w 2016 r. w ramach wystawy "Robiąc użytek" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentował system papierowych ścian działowych dla ofiar kataklizmów. Dziś jego pomysł nabrał w Chełmie realnych kształtów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie