×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Dolinie Kościeliskiej powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 mar 2018 14:01
W Dolinie Kościeliskiej powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej
fot. mat. pras.
W Dolinie Kościeliskiej powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej

W 2019 roku w Zakopanem, przy wylocie Doliny Kościeliskiej, za 10 mln złotych zostanie otwarty ośrodek edukacyjno-informacyjny. Według planów, obiekt będzie odwiedzany przez 120 tys. osób rocznie.

REKLAMA

W ramach projektu wybudowany zostanie ośrodek edukacyjny przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Nie będzie to typowy ośrodek edukacyjny, lecz obiekt informacyjno-edukacyjny typu „visitor centre” – odwiedzany przez turystów przy okazji wycieczki do Doliny Kościeliskiej.

W związku z ograniczeniami wynikającymi z planu miejscowego obiekt został podzielony na część nadziemną i podziemną.

Część nadziemna obiektu (powierzchnia zabudowy 35 mkw.) pełnić będzie funkcję świetlika nad strefą wejścia do centrum. Jej forma została zaprojektowana w nawiązaniu do lokalnych tradycji architektonicznych Podhala. Wybrana forma kompozycji obiektu i jego otoczenia umożliwia wyeksponowanie w sposób zbliżony do naturalnego środowiska przyrodniczego tatrzańskich jaskiń. Część naziemna (otoczenie budynku) stanowić będzie przestrzeń do odpoczynku dla turystów.

W strefie wejściowej do części podziemnej (187 mkw.) zaplanowano zaplecze obsługi turystów (recepcja, poczekalnia, sanitariaty, szatnia).

Dalszą część będzie stanowić wystawa (619 mkw.), prezentująca charakterystyczne dla Tatr Zachodnich środowisko jaskiń krasowych z ukazaniem wpływu wód na jego kształtowanie. Dopełnieniem tematyki będzie prezentacja antropopresji, z wyeksponowaniem pozytywnych wzorców zachowań (chodzenie po szlakach turystycznych, niepozostawianie śmieci, szacunek dla dzikich mieszkańców Tatr). Ekspozycja zrealizowana będzie w postaci dioram oraz form przestrzennych prezentujących wybrane aspekty środowiska jaskiniowego w połączeniu z multimedialnym komentarzem i interakcjami, prezentacją zmian w środowisku na panoramicznych monitorach oraz efektami specjalnymi (dźwięk, zmiana oświetlenia itp.). Zaplanowano realizację audio przewodnika w językach najczęściej reprezentowanych przez odwiedzających (polski, angielski, francuski, niemiecki, słowacki, rosyjski).

Cały obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób poruszających się na wózkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie