×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Gdańsku powstał wyjątkowy plac zabaw. Konstrukcje wykonano z wierzby

 • Autor: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
 • 03 lut 2023 12:42
W Gdańsku powstał wyjątkowy plac zabaw. Konstrukcje wykonano z wierzby
Naturalny plac zabaw powstał przy ul. Cebertowicza na Chełmie, fot. GZDiZ

W gdańskiej dzielnicy Chełm powstał plac zabaw będący przykładem... żywej architektury.

REKLAMA

 • Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zakończył wykonanie naturalnego placu zabaw przy ul. Cebertowicza.
 • Wierzbowe konstrukcje dają możliwość kreatywnej zabawy w otoczeniu natury oraz są korzystne dla klimatu w mieście. O ich docelowej funkcji zdecyduje dziecięca fantazja i pomysłowość.
 • Realizacja powstała na wniosek i ze środków Rady Dzielnicy Chełm.

Naturalnie i korzystnie dla mikroklimatu

„Budowle” z wierzby energetycznej Salix viminalis, to świetna alternatywa dla tradycyjnych placów zabaw. Wierzbowe konstrukcje pełnią funkcje użytkowe, służąc do zabawy, odpoczynku czy schronienia przed upałem i słońcem. Są także cenione ze względu na walory estetyczne – wprowadzają zieleń, świeżość i bioróżnorodność w krajobraz miasta. Żywa architektura pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz skutecznie oczyszcza zarówno glebę, jak i wody gruntowe oraz powietrze.

Do wykonania naturalnego placu zabaw wykorzystano konstrukcje z wierzby energetycznejfot. GZDiZ
Do wykonania naturalnego placu zabaw wykorzystano konstrukcje z wierzby energetycznejfot. GZDiZ

Naturalne place zabaw wpisują się w idee NBS – Nature Based Solutions. Oznacza to, że są opłacalne, dostarczają korzyści ekologicznych i społecznych oraz wspierają adaptację do zmian klimatu. Dodatkową zaletą plecionych, wierzbowych budowli jest to, że można z nich korzystać przez cały rok i bez względu na porę wyglądają estetycznie. Wiosną rozkwitają soczystą zielenią by latem służyć cieniem. Jesienią zmieniają barwy, by zrzucić liście i zimą ukazać pełną formę i kształt konstrukcji.

Wierzbowe konstrukcje na Chełmie

Plecione, wierzbowe budowle zazielenią się wiosną przy ul. Cebertowicza. Plac zabaw składa się z 9 elementów. Najmłodsi mają tam do dyspozycji:

 • dużą altanę,
 • dwie mniejsze altany – gniazda,
 • cztery altany – szałasy,
 • tunel o długości 38 m.,
 • bramę z przylegającymi przęsłami.

Wierzbowe budowle zapewnią najmłodszym bliski kontakt z naturą i możliwość obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Mogą także stanowić przyczynek do rozmów o ekologii i ochronie środowiska.

Naturalny plac zabaw to ekologiczne i trwałe konstrukcje – wykorzystywany gatunek wierzby cechują duża dynamika wzrostu i odporność na choroby. Ponadto rośliny bardzo szybko zakorzeniają się i już pierwszej wiosny wypuszczają liście. Żywa architektura jest niezwykłym połączeniem sztuki ogrodniczej, designu, architektury oraz rękodzieła. Nie ma dwóch takich samych altanek czy tuneli, każda konstrukcja jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie