W Gdańsku przywracają tradycję związaną z architekturą wodnąPAP - 04-08-2017 14:35


W historycznym centrum Gdańska otwarte zostały dwa publiczne zdroje wodne czyli miejsca, w których można zaopatrzyć się w bieżącą wodę. Ich wygląd i miejsce zlokalizowania nawiązują do dawnych gdańskich ujęć wody. W mieście jest już ponad 20 zdrojów.

Dwa zdroje wodne zostały otwarte w piątek przy ul. Świętojańskiej i ul. Szafarnia. Są to pierwsze tego typu obiekty uruchomione na terenie historycznego centrum miasta w ramach programu "Gdańskie fontanny i zdroje" realizowanego przez miejską spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK).

Projekty obu zdrojów, dostosowane do zabytkowej architektury miasta, zostały wyłonione w konkursie "Wodne źródła Gdańska" zorganizowanym przez GIWK. Ujęcia dodatkowo są wyposażone w specjalne misy umożliwiające korzystanie z wody zwierzętom.

Zdrój znajdujący się przy ul. Świętojańskiej, obok kościoła św. Jana powstał dla upamiętnienia studni wodnej, która znajdowała się w tym miejscu w XIX w., i której kształt był inspiracją dla projektantów. Prof. Andrzej Januszajtis, autor publikacji "Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych" podaje, że na początku XVIII wieku przy tej ulicy ulokowanych było dziewięć miejskich studni, a kształt co najmniej trzech z nich jest znany dzięki źródłom. Zdrój przy ul. Szafarnia powstał w sąsiedztwie mostu wiodącego na Ołowiankę, w pobliżu dzisiejszej mariny.

Prof. Januszajtis powiedział PAP, że na terenie śródmieścia, przed budową nowoczesnych wodociągów i kanalizacji w latach 1869 - 1871 było ponad 600 studzienek.

GIWK tłumaczy, że celem programu "Gdańskie fontanny i zdroje" jest przywrócenie miastu tradycji związanych z architekturą wodną. Poinformowano, że jeszcze w tym roku do użytkowania zostanie przekazany zdrój przy ul. Chlebnickiej na tyłach Dworu Artusa. W przyszłym roku w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy ma powstać zdrój w sąsiedztwie dawnego Dworu Miejskiego u zbiegu ulic Ogarnej i Garbary. Wg. prof. Januszajtisa, już plany z XVII wieku pokazywały istnienie w sąsiedztwie Dworu zarówno studni, jak i ujęć wody w formie słupków z kranami.

Prezes GIWK Jacek Skarbek powiedział, że spółka poszukuje kolejnych lokalizacji pod zdroje na terenie miasta. Przyznał, że wybranie lokalizacji nie jest łatwe. "Bo należy przy tym uwzględnić kwestie techniczne, obecność sieci wodociągowej, zdrój nie może przeszkadzać w przemieszczaniu się ludzi, pojazdów a wybór musi zaakceptować konserwator zabytków" - tłumaczył.

Powiedział, że na terenie Gdańska działają już 22 zdroje, m.in. w pasie nadmorskim, przy wejściu do centrum handlowego w centrum miasta, przy wejściu do parku oruńskiego. Przyznał, że zauważa pewien problem z rozpoznawalnością zdrojów i wykorzystaniem ich we właściwy sposób czyli nabranie wody. "Jest to rzeczywiście problem bo np. zdroje w pasie nadmorskim, tzw. beczułka jest przez niektórych postrzegana jako kosz na śmieci" - dodał.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak zachęca do picia w mieście wody z kranu. "W Gdańsku zachęcamy do picia wody z kranu od wielu lat: ta woda jest zdrowa, a nawet często lepsza niż kupowana w sklepie w butelce" - powiedział.