×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Gdyni pojawią się nowe parkomaty z bateriami solarnymi

  • Autor: www.gdynia.pl
  • 17 sie 2020 13:10
W Gdyni pojawią się nowe parkomaty z bateriami solarnymi
Fot. ZDiZ w Gdyni / www.gdynia.pl

120 parkomatów z bateriami zasilanymi solarnie pojawi się w powiększonej Strefie Płatnego Parkowania w Gdyni, poinformował portal Gdynia.pl. Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił postępowanie przetargowe na dostawę, modernizację oraz serwis nowych urządzeń.

REKLAMA

Przetarg na nowe parkomaty jest elementem rozszerzenia gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania. 

- Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Czeka nas jeszcze sporo inwestycji związanych z poszerzeniem strefy. W tym celu planujemy zainstalować na Działkach Leśnych, części Grabówka oraz Wzgórzu św. Maksymiliana - czyli w obrębie zasięgu strefy A i B - 120 parkomatów zasilanych panelami solarnymi. Innowacyjnie, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadzimy część automatów parkingowych, które będą posiadały możliwość płatności jedynie kartą bankową oraz BLIK-iem. Bezgotówkowy tryb przyjmowania płatności ułatwi dokonanie transakcji chociażby obcokrajowcom, którzy nie posiadają polskiej waluty. A co najważniejsze, w obowiązującym reżimie sanitarnym, taki sposób płatności będzie bezpieczniejszy dla mieszkańców. Mamy dane, z których wynika, że obecnie ponad połowa transakcji jest realizowana w formie bezgotówkowej. Nowe parkomaty będą zatem nie tylko energooszczędne, ale też mocno wpiszą się w promowane przez nas działania cyfryzacji usług dla mieszkańców – zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ponadto w ramach modernizacji aż 197 obecnie funkcjonujących parkomatów ma zyskać opcję płatności mobilnych (BLIK).

W ramach przetargu wykonawca ma również przygotować specjalną aplikację dla kierowców, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego.

- Chcemy także, aby Wykonawca (zwycięzca przetargu) dostarczył specjalną aplikację naprowadzającą na wolne miejsca postojowe. Każdy kierowca będzie mógł ją zainstalować w telefonie. System ten ma wykorzystywać algorytm określający procentową dostępność miejsc wyznaczonych do płatnego postoju dla każdej ulicy i parkingu w dniach i godzinach obowiązywania strefy. Dostępność wolnych miejsc będzie określana na dedykowanej mapie odpowiednimi kolorami, które ustalimy już po zakończeniu procedur przetargowych – wyjaśnia wiceprezydent Łucyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie