×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Gdyni pojawiły się pierwsze realizacje Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 paź 2022 11:32
  • Aktualizacja: 04 paź 2022 11:35
W Gdyni pojawiły się pierwsze realizacje Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej
Liczący około 50 metrów mural Studio Thonik, fot. mat. prasowe Traffic Design

W Gdyni trwa Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design. W przestrzeni miejskiej można już oglądać pierwsze realizacje tegorocznego wydarzenia.

REKLAMA

  • Zakończyła się część biennale związana z wydarzeniami takimi jak spotkania, warsztaty, pokazy filmowe.
  • Na mieście można już oglądać dwie pierwsze realizacje: płaskorzeźbę „Comb” oraz mural zainspirowany piosenką „The ship song” Nicka Cave'a.
  • W siedzibie Traffic Design wystawę prezentującą wszystkie tegoroczne obiekty.

Pierwszą instalacją, którą można zobaczyć w przestrzeni publicznej jest „Comb” zaprojektowany i wykonany przez The New Raw — kolektyw z Rotterdamu. „Comb” ma formę płaskorzeźby, elementy mocowane do ściany zostały wyprodukowane i przetransportowane z warsztatu TNR w Holandii. Do wykonania abstrakcyjnych figur został wykorzystany plastik z wyłowionych z morza lin cumowniczych i sieci.

Prace przy płaskorzeźbie „Comb”, fot. mat. prasowe Traffic Design
Prace przy płaskorzeźbie „Comb”, fot. mat. prasowe Traffic Design

Na co dzień The New Raw zajmuje się projektowaniem i tworzeniem elementów użytkowych w obiegu cyrkularnym. Są to między innymi siedziska, plażowe przebieralnie i inne meble miejskie. O swojej pracy Panos Sakkas i Foteini Setaki opowiedzieli podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Traffic Design w Gdyni. Swoją perspektywą na pracę z przetworzonym plastikiem podzieliła się także Dorota Balewicz z polskiej grupy Boomplastic.

Kolejna realizacja to również efekt współpracy polsko-holenderskiej. Liczący około 50 metrów mural Studio Thonik znajduje się w industrialnej przestrzeni gdyńskiego portu przy ulicy Kadłubowców.

– Rozpoczynając współpracę z holenderskim studiem, chcieliśmy, aby projekt nawiązywał do stoczniowej historii miasta. Ucieszyła nas propozycja, aby zamiast nazw statków czy ulic, potraktować zadanie w sposób niebezpośredni: nawiązaniem do piosenki Nicka Cave’a „The ship song”, która tytułowy statek traktuje w sposób całkowicie metaforyczny – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Zastosowany tutaj krój pisma o nazwie Fernhout, autorstwa Thonik, entuzjastki i entuzjaści liternictwa mogą kojarzyć m.in. z identyfikacji wizualnej Dutch Design Week, za którą odpowiadało właśnie studio Thonik. Sam krój jest oparty o projekt plakatu typograficznego z 1963 roku, kiedy to Wim Crouwel stworzył grafiki na wystawę holenderskiego malarza Edgara Fernhouta.

Prace przy muralu Studio Thonik, fot. mat. prasowe Traffic Design
Prace przy muralu Studio Thonik, fot. mat. prasowe Traffic Design

W realizacji są już następne projekty Biennale: mural szwajcarskiego studia Feixen, rzeźby międzygatunkowe Olii Hordiienko, ekomural Blanki Byrwy oraz instalację Malwiny Konopackiej i Jacka Walesiaka będzie można oglądać w najbliższych tygodniach w przestrzeni Grabówka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie