×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Gdyni powstał ogród deszczowy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 09 maj 2018 09:50
  • Zaktualizowano: 09 maj 2018 09:53
fot. pixabay.com

Pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość wód – zarówno tych podziemnych, jak i powierzchniowych. Ogród deszczowy ma wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska. Jednak już dziś zainstalowano jego pierwsze elementy. Oficjalne otwarcie odbędzie się już 10 maja.

REKLAMA

Przy gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) powstanie pokazowy ogród deszczowy. To wynik współpracy Urzędu Miasta Gdyni i edukatorów przyrodniczych z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na zalety takiego ogrodu i jego pozytywny wpływ na środowisko.

Gdyński ogród deszczowy będzie zasilany deszczem padającym na dach InfoBoksu. Jak? To bardzo proste. Przy budynku stanie donica ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda zgromadzona na dachu jest odprowadzana rynnami. Nie będą one jednak poprowadzone standardowo do odpływu, ale zostaną zamontowane tak, żeby kończyły się nad donicą. Wtedy woda spłynie z dachu wprost do ogrodu deszczowego. Co dzieje się dalej? Woda przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone, od góry, z mieszaniny ziemi z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru, bądź keramzytu. Dzięki temu w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. One w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie